Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kwidzynie
PP/443-10/05
z 4 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-10/05
Data
2005.04.04



Autor
Urząd Skarbowy w Kwidzynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
paliwo
podatek od towarów i usług
samochód ciężarowy
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Zdaniem Podatnika ustawa o podatku od towarów i usług z 11-03-2004 r. nie zobowiązuje podatnika, by posiadał świadectwo homologacji, by nabył prawo do zmniejszania podatku należnego o podatek naliczony od zakupów paliw silnikowych oraz przy nabyciu samochodów samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych. Brak świadectwa homologacji zdaniem podatnika nie pozbawia go prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z nabyciem paliw silnikowych. Skoro w dowodzie rejestracyjnym ustalono ładowność 1003 kg, to w świadectwie homologacji nie będzie niższa. Zatem nie ma zastosowania art. 86 ust. 1 oraz ust. 3 pkt 2 i ust. 5 ustawy z dnia 11-03-2004 r. o podatku od towarów i usług.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pana Grzegorz Śledź ul. Staszica 21/2, 82-500 Kwidzyn z dnia 25 lutego 2005r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego 10.03.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obowiązku posiadania świadectwa homologacji potwierdzającej ładowność samochodu tak by istniała możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tegoż pojazdu, jak również z wydatkami ponoszonymi na nabycie paliw silnikowych..

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Pan X prowadzi od 1994 r. działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej. Od stycznia 2002 r. jest podatnikiem podatku VAT. Samodzielnie świadczy usługi taksówkowe w zakresie przewozu ładunków i osób. Usługi wykonuje wyłącznie dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz osób prawnych. Do wykonywanych przez siebie usług wykorzystuje samochód marki Ford Transit 2.5D, rok produkcji 1997, który zarejestrowany jest jako samochód ciężarowy z 9 miejscami (siedzeniami), a dopuszczalna ładowność wynosi 1003 kg. Powyższe dane wynikają z dowodu rejestracyjnego. Podatnik nie posiada świadectwa homologacji.

Stanowisko Wnioskodawcy: Zdaniem Podatnika ustawa o podatku od towarów i usług z 11-03-2004 r. nie zobowiązuje podatnika, by posiadał świadectwo homologacji, by nabył prawo do zmniejszania podatku należnego o podatek naliczony od zakupów paliw silnikowych oraz przy nabyciu samochodów samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych. Brak świadectwa homologacji zdaniem podatnika nie pozbawia go prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z nabyciem paliw silnikowych. Skoro w dowodzie rejestracyjnym ustalono ładowność 1003 kg, to w świadectwie homologacji nie będzie niższa. Zatem nie ma zastosowania art. 86 ust. 1 oraz ust. 3 pkt 2 i ust. 5 ustawy z dnia 11-03-2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:

DŁ = 357 kg + n x 68 kg

gdzie:

DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,

n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy

  • kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł - o czym stanowi zapis w ust. 3 art. 86 cyt. ustawy.

Zgodnie z treścią art. 86 ust 5 w/w ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

Jak stanowi art. 88 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 4 spełnienie warunku dopuszczalnej ładowności nie jest konieczne dla:

  • pojazdów specjalnych (jeśli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z jego uzyskania wynika, że jest to pojazd specjalny),
  • pojazdów samochodowych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli ze wskazanych wyżej dokumentów wynika takie przeznaczenie pojazdu.

Z przytoczonych wyżej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż w przypadku nabycia samochodu o ładowności mniejszej niż ładowność obliczona za pomocą formuły zawartej w przepisie art. 86 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004r., kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł. W przypadku ładowności wyższej niż określona w sposób wyżej określony, podatnikowi przysługuje odliczenie podatku według ogólnych zasad.

Z przepisów nie wynika natomiast, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem. Obowiązek homologacji pojazdów oraz możliwość zwolnienia z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wprowadzono dnia 1 stycznia 1984r. zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 1 lutego 1983r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35).

Zarówno w okresie wcześniejszym jak i obecnie świadectwa homologacji wydaje minister właściwy ds. transportu na podstawie wyników badań homologacyjnych. Świadectwa te są przechowywane w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez podmiot (producenta, importera) dla którego zostało ono wydane.

Z podanego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik użytkuje samochód o ładowności 969 kg na które w swojej dokumentacji nie posiada świadectwa homologacji, ani decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectw homologacji.

Jeżeli zatem z homologacji wydanej dla tego typu samochodu posiadanego przez Podatnika wynika uprawnienie, którego dowodzi, tj. ładowność tego samochodu jest wyższa, niż określona w/w wzorem – to Zapytującemu będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie tego samochodu oraz paliwa do jego napędu na zasadach ogólnych (bez ograniczeń kwotowych) określonych w cyt. ustawie o podatku od towarów i usług.

W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kwidzynie stwierdził, iż stanowisko Wnioskodawcy w sprawie posiadania świadectwa homologacji tak by istniała możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tegoż pojazdu, jak również z wydatkami ponoszonymi na nabycie paliw silnikowych jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj