Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Stare Miasto
PP 0090/1/6/445/05
z 21 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 0090/1/6/445/05
Data
2005.02.21



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
loterie
pośrednictwo
stawki podatku
wynagrodzenie prowizyjne
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
W złożonym wniosku podatnik pyta, czy jako zarejestrowany podatnik VAT czynny ma prawo do korzystania ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.). Podatnik wnosi również o wskazanie właściwej stawki podatku od towarów i usług na wykonywaną przez niego usługę z tytułu realizacji Umowy Powierzenia Czynności Sprzedaży losów loterii PML POLLOT, sklasyfikowaną pod symbolem PKWiU 92.71.10. Jednocześnie wnioskodawca w przedmiotowym wniosku podaje, że jest agentem współpracującym z firmą "R" S.A. w oparciu o Umowę Agencji Sprzedaży. Za wykonaną usługę podatnik pobiera wynagrodzenie w formie prowizji. Usługę pośrednictwa oznaczono według klasyfikacji PKWiU symbolem 51.19.10
Zdaniem wnioskodawcy w związku z tym, że jest podatnikiem VAT czynnym, wynagrodzenie w postaci prowizji za sprzedaż losów nie podlega zwolnieniu.


Opierając się na przedstawionym opisie stanu faktycznego w sprawie, organ podatkowy stwierdza, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają czynności określone art. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik w ramach zawartej umowy nabywa losy loterii PML POLLOT celem odsprzedaży. Z tytułu sprzedaży jak podaje podatnik uzyskuje prowizję, natomiast sprzedaż losów loterii PML POLLOT sklasyfikowano pod symbolem 92.71.10, a uzyskiwana prowizja posiada symbol PKWiU 51.19.10.
Tutejszy organ podatkowy wskazuje, że zgodnie z art. 30 ustawy podstawę opodatkowania czynności wynikających z umowy agencyjnej lub zlecenia pośrednictwa, umowy komisu lub innych usług o podobnym charakterze stanowi dla agenta lub zleceniobiorcy(..) kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usługi pomniejszona o kwotę podatku. Oznaczoną przez podatnika usługę prowizji o symbolu PKWiW 51.19.10 w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług określono jako usługi pośrednictwa w sprzedaży prowadzonej przez agentów specjalizujących się w sprzedaży towarów różnego rodzaju. Tak oznaczona usługa, w myśl uregulowań prawnych, nie korzysta z prawa do opodatkowania stawkami niższymi i zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu stawką podstawową w wysokości 22%.
Wskazany w piśmie podatnika symbol usługi PKWiU 92.71.10 oznacza usługi związane z grami hazardowymi i organizowaniem zakładów i dotyczy sprzedaży losów należących do PML POLLOT.
Organ podatkowy informuje, iż tak sklasyfikowana usługa mieści się w katalogu usług związanych z kulturą PKWiU ex 92, wymienionych pod poz. 11 załącznika Nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i tym samym zgodnie z regulacją art. 43 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Zatem ze zwolnienia tego będzie korzystać podatnik zajmujący się organizowaniem gier hazardowych, organizowaniem zakładów oraz organizowaniem sprzedaży losów loterii PML POLLOT.
W związku z tym, że obrotem podatnika jest prowizja i nie jest to obrót uzyskiwany ze sprzedaży losów loterii PML POLLOT, sposób opodatkowania usługi sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 92.71.10 nie będzie miał zastosowania do usług pośrednictwa w sprzedaży losów.
Jednocześnie tutejszy organ podatkowy wskazuje, iż zgodnie z § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) zwalnia się od podatku czynności wynikające z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa lub innej umowy o podobnym charakterze, w przypadku których podstawę opodatkowania dla agenta, zleceniobiorcy lub innej osoby świadczącej usługi o podobnym charakterze, stanowi kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonane usługi, pomniejszona o kwotę podatku z zastrzeżeniem ust. 2-4. W myśl § 9 ust. 2 zwolnienie to dotyczy podatników, którzy w danym roku podatkowym mogli korzystać ze zwolnienia o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i dotyczy wartości sprzedaży w danym roku podatkowym z tytułu wykonywania czynności wymienionych w § 9 ust. 1, nie przekraczającej kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 EURO, obliczonej w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 113 ust. 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Jednakże § 9 ust. 4 cytowanego rozporządzenia stanowi, iż zwolnień, o których mowa w § 9 ust. 1 i 2 nie stosuje się do podatników zarejestrowanych na podstawie art. 96 lub art. 157 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
W związku z powyższym, przyjmując wskazany przez stronę stan faktyczny tutejszy organ podatkowy wskazuje, że otrzymywana prowizja z tytułu świadczenia przez podatnika- agenta w oparciu o Umowę Agencji Sprzedaży usługa z tytułu realizacji sprzedaży losów loterii PML POLLOT, sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 51.19.10, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu w wysokości 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj