Interpretacja Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli
U.S.I/415/01/55/2005
z 15 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.I/415/01/55/2005
Data
2005.03.15



Autor
Urząd Skarbowy w Stalowej Woli


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej, najmu i dochodów zagranicznych


Słowa kluczowe
deklaracje
działalność wykonywana osobiście
rozliczenie roczne
zaliczka miesięczna
zaliczka na podatek
zeznanie podatkowe
zeznanie roczne
złożenie deklaracji


Pytanie podatnika
Na jakich zasadach w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych powinno odbywać się rozliczenie dochodów uzyskanych z prowadzonej działalności w zakresie kursów językowych w 2005 r.?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) i art. 5a pkt 6, art. 10 ust. 1 pkt 2 i art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 30.01.2005 r., postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę dotyczące przyporządkowania wykonywanej działalności zarobkowej do jednego ze źródeł przychodów jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

Pani Lidia H., pismem z dnia 30.01.2005 r., zwróciła się do tutejszego organu podatkowego o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Wnosząc powyższe zapytanie przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że samodzielnie, bez zatrudnienia innych osób prowadzi działalność w zakresie kursów językowych. Powyższe usługi świadczy wyłącznie na rzecz ludności (bez pośrednictwa innych podmiotów). W ciągu roku (od czerwca do października działalność jest zawieszona). Zaznacza, że w związku z powyższą działalnością od 1997 r. posiada wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Wobec wykonywania ww. działalności osobiście postanowiła wykreślić w Urzędzie Miasta wpis do ewidencji działalności gospodarczej, gdzie udzielono informacji, że w celu wykonywania wolnego zawodu powyższy wpis jest konieczny. Na jakich zasadach w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych powinno odbywać się rozliczenie dochodów uzyskanych z prowadzonej działalności w zakresie kursów językowych w 2005 r. Zdaniem podatniczki rozliczanie dochodów uzyskanych z prowadzonej działalności w zakresie kursów językowych powinno odbywać się w sposób przewidziany dla podatników osiągających dochody z działalności wykonywanej osobiście wymienionej w art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), tj. poprzez składanie w ciągu roku podatkowego formularza deklaracji o wysokości uzyskanego dochodu (PIT-53).

Odnosząc przedstawiony stan faktyczny do obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdzić należy, że stanowisko podatniczki jest prawidłowe z przyczyn przedstawionych poniżej.

Mając na uwadze katalog źródeł przychodów wymieniony w art. 10 ww. ustawy o podatku dochodowym, prowadzona przez panią działalność, może być zaliczona bądź do pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3) bądź osobiście wykonywanej działalności (art. 10 ust. 1 pkt 2) w zależności od warunków w jakich jest prowadzona. Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zawiera definicję pozarolniczej działalności gospodarczej na użytek podatku dochodowego od osób fizycznych. Z art. 5a pkt 6 wynika, że dla celów tej ustawy przez pozarolniczą działalność gospodarczą rozumie się działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 - 9. Rozszerzony katalog przychodów zaliczanych do działalności wykonywanej osobiście zawiera art. 13 ustawy, jednak brak jest przepisu, który w sposób konkretny definiowałby każdy rodzaj tej działalności. Wobec powyższego określenie terminu działalności wykonywanej osobiście należy rozumieć w znaczeniu potocznym jak niżej.

W świetle art. 13 pkt 2 cytowanej ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych. Osobiste wykonywanie działalności oznacza wykonywanie działalności bez zatrudnienia osób na podstawie umów o pracę oraz umów zlecenia i umów o dzieło. Działalność osobista nie traci przymiotu wykonywanej osobiście, jeżeli przy świadczeniu usług zatrudnione są osoby, które nie wykonują czynności związanych bezpośrednio z tą działalnością. Dotyczy to osób zatrudnionych wyłącznie do prac o charakterze pomocniczym, tj. np.: do prowadzenia kasy i księgowości, prac porządkowych, przyjmowania zleceń na usługi, pracowników obsługi biurowej, kierowców itp.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, prowadzi pani samodzielnie, bez zatrudnienia działalność usługową w zakresie prowadzenia kursów językowych, która w świetle ww. art. 13 pkt 2 stanowi działalność wykonywaną osobiście. Wobec powyższego będzie pani obowiązana w związku z ww. działalnością, na podstawie art. 44 ust. 1a i ust. 3a, wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 19 % dochodu za miesiące, w których uzyskała pani dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek należy składać deklaracje o wysokości uzyskanego dochodu w 2005 r. na formularzu PIT-53. Powyższy dochód stanowi uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 pkt 4, tj. 20 % przychodu po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2, opłaconych w danym miesiącu. Jeżeli koszty uzyskania przychodów były wyższe niż z zastosowania normy procentowej określonej w art. 22 ust. 9 pkt 4, koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych. Przy obliczaniu ww. zaliczek można stosować zamiast stawki 19-procentowej odpowiednio stawkę 30-procentową i 40-procentową. Wyżej wymienioną zaliczkę zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 1 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłaconej w danym miesiącu zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ponadto w związku z działalnością wykonywaną osobiście, na podstawie art. 45 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązana jest pani do złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym 2005 r. na formularzu PIT-36, w terminie do 30.04 roku następnego. W tych okolicznościach nie ma wpływu na kwalifikacje źródła przychodów posiadanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono zatem jak w sentencji.

Informuje się, że:

  • interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień wydania niniejszego postanowienia i obowiązuje do dnia zmiany przepisów, z którym to dniem traci swoją ważność,
  • nterpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj