Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US72/ROP3/423
z 18 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US72/ROP3/423 - 399/04/DW
Data
2004.12.18



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
ewidencja środków trwałych
licencja
oprogramowanie
przekazanie do używania
ujawnienie
użytkowanie (używanie)
wartości niematerialne i prawne


Pytanie podatnika
Czy do amortyzacji ujawnionej w listopadzie 2004 r. wartości niematerialnej i prawnej (licencje), której datę rozpoczęcia eksploatacji określono na dzień 31.12.2002 r., należy zastosować procedurę opisaną dla ujawnionego środka trwałego?


Działając zgodnie z art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. –Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami/ w odpowiedzi na wniosek Nr FPP/PG/1867/2004 z dnia 01.12.2004 r., w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatnika, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia:

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, żeBank używa specjalistycznego oprogramowania komputerowego nabytego na podstawie umowy licencyjnej w roku 2002. W skutek niedopatrzenia jednostki Banku odpowiedzialnej za wdrożenie oprogramowania, informacja o rozpoczęciu użytkowania trafiła do księgowości Banku w listopadzie 2004 r., przy czym datę rozpoczęcia eksploatacji określono na dzień 31.12.2002 r.

Zgodnie z art. 16d. ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz. U z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami/ „Składniki majątku, o których mowa w art. 16a-16c, (w tym również licencje- zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 5) wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych <...> najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego, o którym mowa w art. 16h ust. 1 pkt 4.”

W świetle powyższego należałoby uznać, iż zawarte w art. 16d ust. 2 w/w ustawy, pojęcie „środki trwałe„ obejmuje również podlegające amortyzacji, wartości niematerialne i prawne (w tym także licencje).

Przedstawioną sytuację należałoby więc potraktować jako ujawnienie składnika majątkowego wykorzystywanego w firmie, stosując uregulowania podatkowe identyczne jak dla ujawnionego środka trwałego.

Wprowadzone do ewidencji ujawnione środki trwałe (oraz wartości niematerialne i prawne) podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały one wprowadzone do ewidencji (art. 16h ust. 1 pkt 4 w/w ustawy).

Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego podziela stanowisko Spółki w przedmiotowej sprawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj