Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mikołowie
PB I-415-16-05-LG
z 28 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB I-415-16-05-LG
Data
2005.04.28



Autor
Urząd Skarbowy w Mikołowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
dowód poniesienia wydatku
faktura
modernizacja
odliczenia od podatku
ulga remontowa
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy w ramach ulgi na remont lokalu mieszkalnego podatnik może skorzystać z odliczenia od podatku faktycznie zapłaconych faktur VAT, mimo ich rzekomej nierzetelności?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2004 roku podatniczka dokonała remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego. Na wykonaną usługę remontową oraz zastosowany materiał budowlany wykonawca wystawił faktury, które nie w pełni odpowiadają stanowi faktycznemu, ponieważ nie wszystkie zafakturowane prace remontowe zostały przez usługobiorcę wykonane, a wyszczególnione w nich materiały (towary) zamontowane.

Zapłaciła ona zatem wykonawcy kwotę niższą, niż wynikała z otrzymanych faktur i w tej sytuacji uważa, iż powinno przysługiwać jej prawo do odliczenia otrzymanych od wykonawcy remontu faktur, które zostały przez nią faktycznie zapłacone.

Na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, w związku z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r. Nr 202 poz. 1956 ze zm.), podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Zgodnie z art. 27a ust. 3 pkt 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kwota, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć w każdym okresie trzech kolejnych lat, poczynając od dnia 1 stycznia 2003 r. - przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 - 19% kwoty poniesionych wydatków, nie więcej jednak niż:
a) 3% kwoty, o której mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem ust. 2a, obowiązującej w pierwszym roku każdego okresu trzyletniego (wynoszącej 189.000 zł), jeżeli wydatki dotyczą budynków mieszkalnych,

b) 2,5% kwoty, kwoty o której mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem ust. 2a, obowiązującej w pierwszym roku każdego okresu trzyletniego (wynoszącej 189.000 zł), jeżeli wydatki dotyczą lokali mieszkalnych,

- z tym że w razie zbiegu uprawnień do odliczeń z tytułu wydatków, o których mowa w lit. a) i lit. b), łączna kwota odliczeń nie może przekroczyć kwoty limitu określonego w lit. a).

Stosownie do art. 27a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zmniejszenie podatku na zasadach określonych w ust. 3 pkt 2 i w ust. 4 może być dokonane w roku podatkowym, w którym suma wydatków poniesionych przez podatnika od początku każdego okresu trzyletniego wynosi co najmniej 0,3% kwoty, o której mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem ust. 2a, obowiązującej w pierwszym roku tego okresu. Minimalna kwota wydatków uprawniająca do odliczenia wynosi 567 zł.

Natomiast zgodnie z art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z tym że wydatki na cele wymienione w ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. d) ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty.

Odliczenia stosuje się, jeżeli:

  1. wydatki na cele określone w ust. 1 nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie art. 14 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
  2. wydatki na cele określone w ust. 1 pkt 1 dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27a ust. 7 ustawy).

Kwalifikując poszczególne wydatki należy posiłkować się wykazem robót, zaliczanych do wydatków na remont budynku mieszkalnego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156 poz. 788), który obejmuje m. in. zakup materiałów budowlanych i usług bezpośrednio związanych z ww. inwestycją.

Zatem, jak wynika z przytoczonych wyżej przepisów, aby skorzystać z odliczenia z tytułu remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego należy spełnić następujące warunki:

- posiadać tytuł prawny do remontowanego lokalu mieszkalnego (np. przydział do lokalu, umowa najmu, dzierżawy, użyczenia),

- odpowiednio udokumentować poniesiony wydatek (fakturami wystawionymi wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku),

- suma wydatków poniesiona w roku podatkowym, w którym po raz pierwszy podatnik dokona odliczenia musi wynieść co najmniej 567 zł,

- wydatek zakwalifikowany do odliczenia musi mieścić się w wykazie robót zawartym w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156 poz. 788).

W świetle przytoczonego wyżej stanu faktycznego i prawnego odliczeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych podlegają wydatki na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego lokalu mieszkalnego, do wysokości faktycznie poniesionej, udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku.

Należy jednak pamiętać, iż ulgi podatkowe są wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania i dlatego na podatniku spoczywa ciężar udowodnienia, iż poniesione nakłady są faktycznie wydatkami przeznaczonymi na własne potrzeby mieszkaniowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj