Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/1110/443/24/2005/IW
z 29 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/1110/443/24/2005/IW
Data
2005.04.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
materiały budowlane
usługi budowlane
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
jaką stawkę podatku od towarów usług winien stosować przy sprzedaży towarów i usług takich jak: okna, drzwi, parapety, rolety, żaluzje oraz ich montaż u odbiorców indywidualnych w budynkach mieszkalnych?


POSTANOWIENIE
W dniu 14.02.2005r. Pan Stanisław .... wystąpił do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek dotyczy podatku od towarów i usług.
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego podatnik prowadzi działalność gospodarczą od dnia 01.02.2005r.. Zakres działalności gospodarczej obejmuje handel materiałami budowlanymi takimi jak okna, drzwi, parapety, rolety, żaluzje oraz ich montaż u odbiorców indywidualnych w budynkach mieszkalnych.
Podatnik zapytuje: jaką stawkę podatku od towarów usług winien stosować przy sprzedaży w/w towarów i usług?

Stanowisko Podatnika:
Zdaniem podatnika kupując materiały opłaca podatek od towarów i usług w wysokości 22%, który rozlicza następnie w comiesięcznych deklaracjach VAT-7 zgodnie z obowiązującymi w tym przedmiocie przepisami. Sprzedając okna, drzwi i inne towary niezależnie od rodzaju odbiorcy stosuje stawkę podatku od towarów usług w wysokości 22%. Wykonując usługi w zakresie remontowo-budowlanym w budownictwie mieszkaniowym, polegające na demontażu starych okien lub drzwi oraz montażu nowych, za wykonaną usługę stosuje stawkę podatku VAT w wysokości 7%, do podstawy opodatkowania wliczając wartość okien, drzwi i innych towarów. Wykonując usługę polegającą na montażu okien lub drzwi w budynku nowym, stosuje stawkę VAT w wysokości 7%, wliczając do podstawy opodatkowania również wartość netto zużytych materiałów, materiałów tym wartość okien towarów innych towarów.

Stanowisko Organu Podatkowego:
Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust 3 ustawy. Zasady określone w przepisach ustawy z dnia 11marca 2004r. w tym zakresie nie różnią się zatem od analogicznych rozwiązań jakie obowiązywały przez cały okres obowiązywania ustawy z dnia 8 stycznia 1993r o podatku od towarów i usług oraz o podarku akcyzowym. Zatem, podobnie jak przed 1 maja 2004 r. tak i obecnie, o tym czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja.
W myśl art.146 ust. l pkt.2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług w okresie do dnia 31.12.2007r. stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7% obowiązuje w odniesieniu do:
- robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
- obiektów budownictwa mieszkaniowego i ich części z wyłączeniem lokali użytkowych.
Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą w myśl art.146 ust.2 rozumie się roboty budowlane dotyczące zarówno inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu jak i remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Z umowy cywilno prawnej zawartej ze zleceniodawcą powinno wynikać, czy usługa wykonana zostanie z dostarczonych przez wykonawcę materiałów. W tej sytuacji, w przypadku wykonania całego zakresu robót budowlano-montażowych należy stosować jednolitą stawkę VAT od pełnej wartości tych robót. Obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy. W przypadku wykonania usługi z materiałów dostarczonych przez wykonawcę - obrót, stanowiący podstawę opodatkowania usługi obejmuje także należność za wykorzystywane materiały, a więc niedopuszczalne byłoby wystawianie dwóch faktur: za wykonaną usługę i za sprzedaż materiałów.
Opodatkowanie powinno nastąpić według stawki przewidzianej dla wykonanej usługi - ze względu na rodzaj obiektu budowlanego, w którym są roboty wykonane.
Reasumując wykonując usługi budowlano-montażowe lub remonty dotyczące wymiany stolarki budowlanej (okna, drzwi, parapety, rolety, żaluzje), w obiektach budownictwa mieszkaniowego (PKOB 11) z użyciem własnych materiałów, których koszt jest wkalkulowany w wartość świadczonej usługi, do całej wartości robót zastosuje Pan stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7%. Towar jako integralny element całej usługi będzie objęty taką stawką podatkową jak usługa.
W przypadku sprzedaży okien jako towaru, opodatkowanie powinno nastąpić według stawki przewidzianej dla danego towaru. Jeżeli dany towar nie jest wymieniony wśród listy towarów opodatkowanych według stawki obniżonej - zasadą jest, że obowiązuje stawka podstawowa określona w art. 41 ust. 1 cyt. ustawy, tj. 22%.
Mieć należy na względzie, że właściwym do sklasyfikowania towarów i usług jest Urząd Statystyczny. Pamiętać również należy o tym, że każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz prawidłowego jego opodatkowania. W przypadku, gdy podatnik ma wątpliwości dotyczące klasyfikacji statystycznych właściwych dla sprzedawanego przez niego towaru lub wykonywanych usług, może się zwrócić do właściwego dla siedziby podmiotu urzędu statystycznego w celu właściwego sklasyfikowania wyrobu lub usługi ( od dnia 01.01.2003r. Urząd Statystyczny w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź).

Pouczenie:
Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej -do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14b § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997r. powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.
Zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 cyt. ustawy zażalenie podlega opłacie skarbowej we właściwej wysokości.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez Organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj