Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PBOI/423/43/P3/05/KL
z 25 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PBOI/423/43/P3/05/KL
Data
2005.04.25



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
prowizje
umowa cywilnoprawna
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy firma jako płatnik ma obowiązek pobierania od podatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od prowizji wypłaconych za pośrednictwem kasy i banku, jeżeli umowy cywilno – prawne zawierałyby oświadczenie, iż „Wnioskodawca – Zleceniobiorca” jest niezależnym podmiotem (w sprawach podatkowych oraz innych), nie jest pracownikiem ani przedstawicielem handlowym lub agentem (w sprawach podatkowych oraz innych), nie jest pracownikiem ani przedstawicielem handlowym lub agentem "Y", ani innego współpracownika "Y”?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 17.01.2005 r., który wpłynął w dniu 31.01.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej pytania: czy firma jako płatnik ma obowiązek pobierania od podatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaconych prowizji za pośrednictwem kasy i banku, jeżeli umowy cywilno – prawne zawierałyby oświadczenie, iż „Wnioskodawca – Zleceniobiorca” jest niezależnym podmiotem (w sprawach podatkowych oraz innych), nie jest pracownikiem ani przedstawicielem handlowym lub agentem "Y", ani innego współpracownika "Y" jest nieprawidłowe. W dniu 31.01.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie. Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży bezpośredniej prowadzonej poza siecią sklepową o symbolu PKD – 5263B. Spółka zamierza podjąć współpracę z osobami fizycznymi prowadzącymi jak i nieprowadzącymi działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w sprzedaży bezpośredniej prowadzonej poza siecią sklepową na zasadzie umów cywilno-prawnych takich jak umowy o dzieło bądź umowy o współpracy handlowej.

Spółka w złożonym wniosku zwróciła się z pytaniem, czy firma jako płatnik ma obowiązek pobierania od podatników podatku dochodowego od prowizji wypłaconych za pośrednictwem kasy i banku, jeżeli umowy cywilno – prawne zawierałyby oświadczenie, iż „Wnioskodawca – Zleceniobiorca” jest niezależnym podmiotem (w sprawach podatkowych oraz innych), nie jest pracownikiem ani przedstawicielem handlowym lub agentem "Y", ani innego współpracownika "Y".

Zdaniem Spółki jeżeli umowy cywilno – prawne zawierałyby klauzulę, iż „Wnioskodawca – Zleceniobiorca” jest niezależnym podmiotem (w sprawach podatkowych oraz innych) firma nie ma obowiązku poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od wypłaconych prowizji za pośrednictwem kasy lub banku.
Ocena prawna stanowiska pytającego.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika, wyjaśniam, iż zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, czyli osobom fizycznym mającym miejsce zamieszkania na terytorium RP, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są obowiązani jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 proc. należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b). Przepis ten nakłada więc na płatnika obowiązek pobierania podatku dochodowego od osób fizycznych i nie dopuszcza przez jakikolwiek zapis możliwości przeniesienie tego obowiązku na podatnika. Jedynie w art. 41 ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca zapisał, iż płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od wypłaconych należności z tytułu umów o dzieło lub umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, pod warunkiem, że podatnik złoży oświadczenie, iż wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej. Tak więc, nie wystarczy aby firma jako płatnik w umowach zawarła oświadczenie, iż „Wnioskodawca – Zleceniobiorca jest niezależnym podmiotem w sprawach podatkowych oraz innych”, musi spełniać warunki zapisane w przytoczonych przepisach, tj. cytowanym art. 41 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, że stanowisko zaprezentowane przez podatnika jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj