Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I/415-2-7/05/ZDB
z 24 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I/415-2-7/05/ZDB
Data
2005.02.24



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
rehabilitacja
ulga
ulga budowlana
ulga mieszkaniowa
ulga remontowa
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy w ramach ulgi na rehabilitację mogę odliczyć takie wydatki jak: zakup łóżka ze stelażem regulowanym automatycznie, wymianę drzwi i okien, pokrycie podłogi akrylem antypoślizgowym, automatycznie otwieranych drzwi garażowych itp. jeżeli te wydatki są związane z wykonywaniem czynności zyciowych osób niepełnosprawnych?


Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 05.01.2005r.

Na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 7 a ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), za wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych uważa sie między innymi wydatki poniesione na: adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności oraz na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu niezbędnego w rehabilitacji. Po przeanalizowaniu przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego na 2004 rok stwierdzam, że od dochodu w ramach wydatków rehabilitacyjnych odliczyć mogą Państwo zakup łóżkowego stelaża regulowanego automatycznie. Pozostałe wydatki poniesione przez Państwo tj. zakup wykładziny dywanowej, wymiana podłoża, pokrycie schodów i korytarza akrylem, wymiana okien i drzwi oraz montaż systemu alarmowego, a także zakup bramy garażowej zdaniem tutejszego organu podatkowego winny zostać zaliczone do wydatków remontowo-modernizacyjnych. Ich związek ze stwierdzonymi schorzeniami na które zostały wydane orzeczenia o niepełnosprawności nie jest bezpośredni. Wydatki te nie są więc wydatkami poniesionymi stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności czy też na zakup sprzętu niezbędnego w rehabilitacji.. W związku z powyższym wydatki te można odliczyć tylko w ramach wydatków remontowych w granicach określonego limitu tych wydatków.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążaca dla Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj