Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/SL-LD/415/24/AP/05
z 29 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/SL-LD/415/24/AP/05
Data
2005.03.29



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy terminu od którego możliwe byłoby odliczanie poniesionych w 2004 roku wydatków w ramach ulgi z tytułu remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997r. Nr 137 poz. 926 z późn. zmian.) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego


p o s t a n a w i a


• uznać stanowisko Pana wyrażone we wniosku jako prawidłowe


U Z A S A D N I E N I E


Z przedstawionego wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego - stanu faktycznego wynika, iż:
• w 2002 roku zawarł Pan wraz z żoną umowę z Pracowniczą Spółdzielnią Mieszkaniową o wybudowanie lokalu mieszkalnego, w celu ustanowienia na rzecz Państwa odrębnej własności mieszkania,
• protokołem z dnia 13.07.2004r. Spółdzielnia Mieszkaniowa przekazała Państwu lokal mieszkalny celem jego indywidualnego wykończenia, natomiast w dniu 01.09.2004r. postawiła go do Państwa dyspozycji.Zdaniem wnioskodawcy powinien obowiązywać termin, od którego spółdzielnia udostępniła lokal do wykonywania indywidualnych prac wykończeniowych.Dokonując oceny stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia oraz przedstawionych dokumentów:
• umowy zawartej pomiędzy Panem a Pracowniczą Spółdzielnią Mieszkaniową z której wynika, że inwestujący ma prawo do indywidualnego wykończenia i wyposażenia mieszkania w trybie i na zasadach określonych przez Spółdzielnię, oraz że w terminie 6 miesięcy od daty uzyskania pozwolenia na użytkowanie spółdzielnia ustanowi na rzecz inwestującego odrębną własność mieszkania.
• protokołu przekazania lokalu mieszkalnego. z którego wynika, że od tej daty inwestujący może przystąpić do wykonywania indywidualnych prac wykończeniowych,
• pisma Spółdzielni Mieszkaniowej informującego o postawieniu z dniem 01.09.2004r. do Państwa dyspozycji lokalu mieszkalnego, a tym samym ponoszenia kosztów eksploatacji związanych z jego użytkowaniemuznano stanowisko Pana wyrażone we wniosku jako prawidłowe.

Zgodnie z art.12 ust.2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202 poz.1956) wydatki poniesione na remont i modernizację lokalu mieszkalnego w latach 2003-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust.3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku.

Podstawowym warunkiem uprawiającym do skorzystania z przedmiotowej ulgi jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego budynku lub lokalu mieszkalnego za który uważa się między innymi: własność, umowę użyczenia, umowę najmu lub dzierżawy, inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.W przedstawionej sytuacji tytuł prawny do lokalu stanowi również formalne jego przyjęcie udokumentowane protokołem odbioru, który zawiera postanowienie o przekazaniu Państwu lokalu mieszkalnego celem jego wykończenia.

Wobec powyższego wydatki poniesione po dacie przekazania lokalu protokołem odbioru (w tym zakup towaru wraz z jego transportem) związane z nowo wybudowanym lokalem mieszkalnym będą stanowiły podstawę do odliczenia od podatku w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej pod warunkiem, że zostaną udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku. Nie jest konieczne, aby na fakturze znajdowały się tylko towary podlegające odliczeniu. Faktura stwierdzająca dokonanie zakupu powinna zawierać dane identyfikacyjne sprzedawcy i nabywcy, przez co należy rozumieć imiona i nazwiska lub nazwy oraz adresy zamieszkania lub zameldowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj