Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skierniewicach
U.S.IV.436/2/2005
z 11 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.IV.436/2/2005
Data
2005.04.11



Autor
Urząd Skarbowy w Skierniewicach


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
gospodarstwo rolne
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy umowa sprzedaży zabudowanej nieruchomości o obszarze 9000 m2, która wejdzie w skład prowadzonego przez nabywcę gospodarstwa rolnego podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w związku z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit.a), art. 9 pkt. 2 lit.a) ustawy z dnia 9 września 2000 r o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) - uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym w dniu 03.02.2005r. wniosku w zakresie - zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży zabudowanej nieruchomości o obszarze 9.000 m2, która wejdzie w skład prowadzonego gospodarstwa rolnego.

Podatnik wnioskiem z dnia 03.02.2005r. zwrócił się do tutejszego organu podatkowego o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczącego zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży zabudowanej nieruchomości o obszarze 9.000m, która wejdzie w skład prowadzonego gospodarstwa rolnego.

Zgodnie z treścią art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) umowa sprzedaży stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawych.

Stosowanie do treści art. 9 pkt 2 lit. a) tej ustawy zwalnia się od podatku czynności cywilnoprawne przeniesienia własności nieruchomości lub ich części, wraz z częściami składowymi, z wyjątkiem budynków mieszkalnych lub ich części, znajdujących się na obszarze miast, pod warunkiem,że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili dokonania czynności, nabyte grunty stanowią gospodarstwo rolne albo utworzą gospodarstwo rolne lub wejdą w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy.

Art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 października 2002r o zmianie ustawy o podatku rolnym (Dz. U. Nr 200, poz. 1680) definiuje pojęcie gospodarstwa rolnego jako obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub grunty zadrzewionei zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, w tym spółki nie posiadającej osobowości prawnej. Z przedłożonych dokumentów wynika ,iż jest Pani właścicielem gospodarstwa rolnego o obszarze 12,06 ha położonego we wsi Florianów. Z wypisu z rejestru gruntów wydanego przez Starostwo Powiatowe w Skierniewicach wynika, iż nieruchomość położona w Miedniewicach będąca przedmiotem umowy sprzedaży stanowi na obszarze 0,70 ha grunty rolne, zaś na o obszarze 0,20 ha użytki rolne zabudowane.

W świetle powyższego, jeżeli przedmiotowa nieruchomość rolna położona we wsi Miedniewice sklasyfikowana w ewidencji gruntów jako użytki rolne wejdzie w skład prowadzonego przez Panią gospodarstwa rolnego,zasadne będzie zastosowanie zwolnienia od podatku na podstawie art. 9 pkt 2 lit.a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Odpowiadając na Pani zapytanie w powyższym zakresie tut. organ podatkowy uznaje stanowiskozawarte w piśmie z dnia 02.02.2005r. za prawidłowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach informuje,

  • iż interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego na dzień wydania postanowienia,
  • interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast własciwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej-do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj