Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej
U.S.I-2/443/8/2005
z 6 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.I-2/443/8/2005
Data
2005.04.06



Autor
Urząd Skarbowy w Kolbuszowej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
materiały budowlane
stawki podatku
usługi budowlane


Pytanie podatnika
Jaką stawką należy opodatkować usługi budowlane polegające na sprzedaży betonu towarowego wytworzonego przez podatnika oraz przygotowaniu wykopów pod fundamenty?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r.- Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ), art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11.03.2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), postanawia uznać, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 03.03.2005 r. jest prawidłowe - można stosować stawkę w wysokości 7 % podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług polegających na wykonywaniu robót budowlanych na podstawie umowy zawartej ze zleceniodawcą w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych pod symbolami:

  1. 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,
  2. 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
  3. ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,oraz budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):
  4. domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych,
  5. budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych pod warunkiem, że przedmiotem umowy cywilnoprawnej jest usługa remontowo-budowlana i faktura VAT dokumentująca przedmiotową transakcję będzie zawierać jedną pozycję obejmującą całość wykonywanych robót wraz z wykorzystanymi materiałami własnymi, z przywołaniem odpowiedniego kodu PKOB, wskazującego na związek świadczonych usług z budownictwem mieszkaniowym oraz budynkami zbiorowego zamieszkania.

W dniu 04.03.2005 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego. W przedmiotowym wniosku Pan Adam Foryś zwraca się z zapytaniem o zajęcie stanowiska w następującej sprawie:

"Wykonuję działalność gospodarczą w zakresie usług, produkcji i handlu i rozliczam się na zasadach ogólnych i jestem podatnikiem od podatku od towarów i usług VAT. Zajmuję się produkcją betonu towarowego, w ramach prowadzonej działalności wykonuję również usługi budowlane polegające na wykonaniu (na zlecenie klienta) wykopów pod fundamenty domów mieszkalnych z zalaniem ich betonem, wylewek posadzkowych, piwnicznych i stropowych."

W tym stanie rzeczy podatnik zapytuje czy w wyżej opisanej sytuacji tj. wykonania całego zakresu robót budowlanych na podstawie umowy zawartej ze zleceniodawcą, może w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego stosować jednolitą stawkę VAT tj. 7 % od pełnej wartości tych robót, przy czym dotyczy to okresu od maja 2004r. do dnia dzisiejszego. Zdaniem podatnika stawka w wysokości 7 % będzie mu przysługiwała bo usługa jest wykonywana na zlecenie klienta w obiektach budownictwa mieszkaniowego z dostarczonych przez zleceniobiorcę jego własnych materiałów, a więc będzie to cały zakres robót budowlanych.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. a ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę 7 % w podatku od towarów i usług w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Natomiast w myśl art. 146 ust. 2 przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Z kolei zgodnie z art. 2 pkt. 12 ww. ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych jako:

  1. 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,
  2. 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
  3. 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Jednocześnie zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7 % dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Pod pozycją 20 załącznika nr 1 do ww. rozporządzenia zostały wymienione usługi budowy, remontu i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):

  1. domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych,
  2. budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych .

W świetle powyższego, stwierdzić należy, że stawkę w wysokości 7 % w podatku od towarów i usług można stosować w przypadku świadczenia usług polegających na wykonywaniu robót budowlanych na podstawie umowy zawartej ze zleceniodawcą w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych pod symbolami:

  1. 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,
  2. 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
  3. 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,oraz budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):
  4. domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych,
  5. budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych, pod warunkiem, że przedmiotem umowy cywilnoprawnej jest usługa remontowo-budowlana i faktura VAT dokumentująca przedmiotową transakcję będzie zawierać jedną pozycję obejmującą całość wykonywanych robót wraz z wykorzystanymi materiałami własnymi, z przywołaniem odpowiedniego kodu PKOB, wskazującego na związek świadczonych usług z budownictwem mieszkaniowym oraz budynkami zbiorowego zamieszkania.

Jednocześnie należy zauważyć, że jeżeli przedmiotem umowy cywilnoprawnej jest sprzedaż betonu (towaru), to taka transakcja powinna być opodatkowana 22-procentową stawką podatku od towarów i usług, bez względu na sposób wyliczenia ceny tego towaru. Jeżeli jednak usługa wykonania fundamentów, wylewek posadzkowych, piwnicznych i stropowych w obiektach budownictwa mieszkaniowego jest odrębnym elementem umowy, podatnik może dokonując dostawy przedmiotowych wyrobów w wystawionej przez siebie fakturze odrębnie wykazać obrót z tytułu dostawy betonu opodatkowany 22-procentową stawką podatku VAT i odrębnie obrót za wykonaną usługę opodatkowaną przy spełnieniu warunków określonych w art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług i § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) 7-procentową stawką podatku VAT.

Interpretacja niniejsza odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego. Interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień jej wydania i obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego, który był przedmiotem interpretacji. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj