Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-4/2/PCC/05
z 5 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-4/2/PCC/05
Data
2005.04.05



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
obowiązek podatkowy
podatek od czynności cywilnoprawnych


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży wierzytelności własnych, w przypadku zawarcia takiej umowy, pod warunkiem zawieszającym?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ),

- art. 3 ust. 1 pkt 1, art. 11 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j.Dz. U. z2005r. Nr 41, poz. 399)

wobec wniosku, dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać pogląd Podatnika wyrażony w złożonym wniosku, w części dotyczącej momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu sprzedaży własnych wierzytelności, za nieprawidłowy.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca zawiera umowy, na mocy których przenosi na nabywcę - cesjonariusza, przysługujące Jej wierzytelności. Przedmiotem cesji są wierzytelności własne Spółki. W umowach cesji wierzytelności mogą znajdować się między innymi postanowienia uzależniające przejście praw wynikających z wierzytelności od uiszczenia przez nabywcę wynagrodzenia ( ceny ) z tytułu ich nabycia.

Zdaniem Spółki, obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC, tzn. z chwilą dokonania danej czynności. W opinii Podatnika, o dokonaniu czynności przelewu wierzytelności można mówić w sytuacji, gdy nabywca wierzytelności wchodzi w miejsce zbywcy jako podmiot uprawniony do zaspokojenia się z nabytej wierzytelności. Skutek tego w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego jest według Spółki następujący:

- jeżeli nabywca realizuje prawa wynikające z nabytej wierzytelności od momentu zawarcia umowy i występuje w obrocie prawnym jako nowy wierzyciel, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zawarcia umowy, gdy nabywca wchodzi w prawa wierzyciela,

- jeżeli sprzedaż wierzytelności następuje pod warunkiem zawieszającym, jakim jest zapłata całej umówionej ceny, to momentem powstania obowiązku podatkowego jest zapłata całości ceny, gdyż dopiero wówczas dokonana zostaje czynność, jaką jest przelew wierzytelności - dopiero z zapłatą całej ceny nabywca wchodzi w prawa wierzyciela.

W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się z prośbą o potwierdzenie Jej stanowiska.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do przepisów art. 3 ust. 1 pkt 1 powołanej wcześniej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.), obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a w przypadku gdy płatnikami są nabywcy rzeczy przeznaczonych do przerobu lub odsprzedaży - z chwilą wypłacenia należności. Ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego ma istotne znaczenie z uwagi na konsekwencje podatkowo - prawne. W przywoływanym powyżej przepisie moment powstania obowiązku podatkowego został określony w sposób szczegółowy tzn. z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej bądź w określonych przypadkach z chwilą wypłacenia należności. Należy tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż czynności cywilnoprawne objęte podatkiem od czynności cywilnoprawnych mają charakter konsensualny, a więc dochodzą do skutku z chwilą zgodnego oświadczenia stron, niezależnie od tego, kiedy zachodzą faktyczne skutki danej czynności. Zwrot "dokonanie" zawarty w przepisie art. 3 ust. 1 pkt 1 przywoływanej ustawy, należy rozumieć dosłownie - jako zawarcie określonej umowy.

W związku z powyższym, bez względu na warunki jakie muszą być spełnione aby nastąpiło przejście praw wynikających z wierzytelności na nabywcę, obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje w momencie zawarcia umowy sprzedaży przedmiotowej wierzytelności.

Ponadto, należy wskazać na regulację zawartą w art. 11 ust. 1 pkt 2 przywoływanej ustawy, zgodnie z którą podatek podlega zwrotowi, jeżeli nie spełni się warunek zawieszający, od którego uzależniono wykonanie czynności cywilnoprawnej. Zatem, w przypadku nie spełnienia się warunku zawieszającego jakim jest zapłata całej umówionej ceny za wierzytelność, Podatnik może uzyskać zwrot zapłaconego podatku.

W związku z powyższym, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, postanawia jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj