Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/SL-LD/415/71/JG/05
z 19 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/SL-LD/415/71/JG/05
Data
2005.04.19



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dodatki
podatek dochodowy od osób fizycznych
renta zagraniczna
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Mój mąż w 2004 roku otrzymywał rentę francuską podwyższoną o dodatek z tytułu zasiłku pielęgnacyjnego. Bank będąc płatnikiem pobierał zaliczkę na podatek dochodowy od sumy łącznych dochodów wypłaconych świadczeń. Czy w tym przypadku wystąpił obowiązek w podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodu z tytułu zasiłku pielęgnacyjnego.


Postanowienie


Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U z 2005 roku Nr 8, poz.60) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga


postanawia


uznać za słuszne stanowisko w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego świadczenia z tytułu wypłaty dodatku pielęgnacyjnego do renty francuskiej.


Uzasadnienie


Z przedłożonego wniosku wynika, iż mąż Pani (świadczeniobiorca) w 2004 roku otrzymywał rentę francuską podwyższoną o dodatek z tytułu zasiłku pielęgnacyjnego. Bank będąc płatnikiem pobierał zaliczkę na podatek dochodowy od sumy łącznych dochodów wypłaconych świadczeń.Pytanie dotyczy obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodu z tytułu zasiłku pielęgnacyjnego. Zdaniem Pani świadczenie z tytułu dodatku pielęgnacyjnego zwolnione jest od podatku dochodowego na podstawie art.21 ust.1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 roku Nr 14, poz.176 z późn. zm.).
Z uzupełnionych kserokopii dokumentów:
- pisma w sprawie przyznania renty inwalidzkiej,
- deklaracji podatkowej wynika, iż Regionalna Kasa Ubezpieczenia Chorobowego dep. Ile-de-Frannce (CRAMIF) uznała świadczeniobiorcę jako osobę dotkniętą inwalidztwem ograniczającym w co najmniej dwóch trzecich zdolność do wykonywania pracy lub zarobkowania zaliczając do trzeciej grupy inwalidzkiej (przyp. tłum.: pierwszej w Polsce). Przyznała świadczenie rentowe podwyższone o dodatek z tytułu opieki osób drugich (przyp. tłum.: odpowiednik polskiego zasiłku pielęgnacyjnego).

Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia należy stwierdzić, iż zgodnie z art.3 ust.1 ustawy o p.d.o.f. osoby fizyczne, jeśli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). W myśl art.4a powołanej wyżej ustawy przepisy art. 3 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczypospolita.

Umowa z dnia 20 czerwca 1975 roku między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U z 1977 roku Nr 1, poz.5) stanowi w art.18, że renty i emerytury i podobne wynagrodzenia z tytułu poprzedniego zatrudnienia, wypłacane osobie zamieszkałej w jednym Umawiającym się Państwie, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie. Na podstawie powołanego wyżej przepisu świadczenia otrzymane przez świadczeniobiorcę podlegają opodatkowaniu w Polsce. Oznacza to, że do ich opodatkowania w Polsce stosuje się przepisy polskiego prawa podatkowego.

Z tych względów do zasiłku pielęgnacyjnego wypłaconego na podstawie odrębnych przepisów ma zastosowanie zapis art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.f., który uznaje go za niepodlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art.2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz. U Nr 228, poz.2255) świadczeniami rodzinnymi są:
1) zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego,
2) świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny i świadczenia pielęgnacyjne.Zgodnie z art. 16 ust. 1 i 2 powołanej wyżej ustawy zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z koniecznością zapewnienia osobie niepełnosprawnej opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji i przysługuje między innymi osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia , jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.Z analizy dokumentów instytucji francuskiej informujących o podwyżkach (zwiększeniach) do renty inwalidzkiej zawarte są określenia dla dodatków (zwiększeń) mających charakter dodatków pielęgnacyjnych. Według dokumentów francuskich kryterium przyznania dodatku pielęgnacyjnego było posiadanie trzeciej grupy inwalidztwa (przyp. tłum.: pierwszej w Polsce).

W związku z powyższym postanowiono jak na wstępie.Jednocześnie informuję, iż bank jako płatnik zgodnie z art.35 ust.1 pkt 1 ustawy o p.d.o.f. jest obowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy od części dochodu dochodu z tytułu renty inwalidzkiej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj