Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PF-2/415/58/05
z 22 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF-2/415/58/05
Data
2005.04.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
tytuł prawny
ulga remontowa
umowa kupna-sprzedaży
umowa przedwstępna


Pytanie podatnika
Czy możliwe jest odliczenie od podatku w ramach ulgi remontowej wydatków poniesionych przed zawarciem z deweloperem umowy przenoszącej własność lokalu mieszkalnego?


Podatniczka razem z mężem w lutym 2004 r. zawarła umowę przedwstępną na zakup lokalu mieszkalnego z developerem. W październiku 2004 r. nastąpił odbiór techniczny lokalu, po czym podatniczka zameldowała się w lokalu.Akt notarialny zostanie sporządzony w marcu 2005 r.
W związku z powyższym podatniczka zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem, czy w zeznaniu podatkowym za 2004 r. może wraz z mężem skorzystać z odliczeń z tytułu ulgi remontowej. Zdaniem podatniczki przysługuje jej prawo do ww. odliczenia.

Organ podatkowy informuje, iż zgadza się z przedstawionym stanowiskiem, o ile stan faktyczny przedstawiony we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu informuje, iż prawo do zmniejszenia podatku dochodowego z tytułu wydatków poniesionych w 2004 r. na remont i modernizację lokalu mieszkalnego wynika z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202 poz. 1956 ze zm).
Jak stanowi ten przepis, wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003r., poniesione w latach 2004 - 2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art 45 ust. 3a pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.
Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 w/w ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone między innymi na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - lokalu mieszkalnego.
Warunkiem niezbędnym do skorzystania z ulgi z tytułu remontu i modernizacji lokalu lub budynku mieszkalnego jest więc posiadanie tytułu prawnego do zamieszkania.
Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego uważa się między innymi: własność, umowę użyczenia, umowę najmu lub dzierżawy, inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.
W miejscu tym należy zaznaczyć, iż w przedmiotowej sprawie podatniczka uzyskała prawo do korzystania z lokalu mieszkalnego w dniu 21 października 2004 r. - z chwilą dokonania odbioru technicznego lokalu, gdyż zgodnie z utrwaloną linią w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego, tytułem prawnym nazywamy także stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo do korzystania z lokalu mieszkalnego. W sytuacji, gdy umowa przedwstępna zakupu nieruchomości zawiera klauzulę, na podstawie której sprzedający zobowiązuje się udostępnić lokal mieszkalny po jego wybudowaniu a przed ustanowieniem odrębnej własności oraz w sytuacji, gdy nastąpił odbiór techniczny lokalu (a taką sytuację przedstawia podatniczka w swoim zapytaniu) - to umowa taka stanowi tytuł prawny, o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym.

Skorzystanie z omawianej ulgi jest możliwe ponadto, jeżeli poniesione wydatki:
- mieszczą się z zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. opublikowanym w Dzienniku Ustaw nr 156, poz. 788 (art. 27 a ust.17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.),
- zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodem odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - dowodem tej wpłaty (art. 27 a ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.),
- nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu (art. 27a ust. 7 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.),
- dotyczą budynków lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27a ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r.).
Zauważyć należy, iż ustawodawca nie uzależnił prawa do skorzystania z omawianej ulgi od innych, niż wyżej wymienionych, warunków. A to oznacza, że poniesione przez podatnika wydatki mogą być odliczone w ramach ulgi remontowo - modernizacyjnej, jeżeli tylko spełnione zostaną wyżej omówione warunki.
Reasumując, stwierdzić należy, iż podatniczka może skorzystać z odliczeń wydatków w ramach ulgi remontowej za rok 2004, przy czym rachunki bądź faktury dokumentujące wydatki muszą odnosić się do okresu po 21 października 2004 r.
Organ podatkowy informuje ponadto, że skorzystanie z ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego nie pozbawia podatniczki prawa do skorzystania z odliczenia z tytułu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na sfinansowanie zakupu lokalu mieszkalnego wyłącznie w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj