Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PZ/415-0011/05
z 15 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PZ/415-0011/05
Data
2005.03.15



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
dane
kasa rejestrująca
paragony
usługi taksówkowe


Pytanie podatnika
1.Czy w nagłówku paragonu fiskalnego, gdzie obecnie są dane osobowe podatnika można zastąpić adres zamieszkania adresem i nazwą korporacji, w której Pan jeździ ?
W ocenie podatnika jest to dopuszczalne, gdyż nadal byłaby pełna identyfikacja jego osoby, a adres zamieszkania i miejsce parkowania samochodu byłyby chronione przed osobami o złych intencjach.
2.Czy rozliczając się z Urzędem Skarbowym za pomocą karty podatkowej należy przechowywać kopie paragonów fiskalnych z każdego kursu?
Zdaniem Strony rozliczając się za pomocą karty podatkowej i nie będąc podatnikiem podatku VAT nie jest konieczne przechowywanie kopii paragonu z każdego kursu, wystarczyłyby tylko raporty dobowe i miesięczne.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz.U. Nr 137, poz.926 z poźn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.01.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dokonania zmian w nagłówku paragonu fiskalnego drukowanego przez kasę rejestrującą zainstalowaną w taksówce osobowej

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Jak wynika z przedmiotowego wniosku podatnik prowadzi taksówkę osobową.

W chwili obecnej nie jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług, rozlicza się z Urzędem Skarbowym korzystając z karty podatkowej.

Pytanie i stanowisko wnioskodawcy

1.Czy w nagłówku paragonu fiskalnego, gdzie obecnie są dane osobowe podatnika można zastąpić adres zamieszkania adresem i nazwą korporacji, w której Pan jeździ ...

W ocenie podatnika jest to dopuszczalne, gdyż nadal byłaby pełna identyfikacja jego osoby, a adres zamieszkania i miejsce parkowania samochodu byłyby chronione przed osobami o złych intencjach.

2.Czy rozliczając się z Urzędem Skarbowym za pomocą karty podatkowej należy przechowywać kopie paragonów fiskalnych z każdego kursu...

Zdaniem Strony rozliczając się za pomocą karty podatkowej i nie będąc podatnikiem podatku VAT nie jest konieczne przechowywanie kopii paragonu z każdego kursu, wystarczyłyby tylko raporty dobowe i miesięczne.

Stan prawny

Zgodnie z postanowieniami art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnicy dokonujący sprzedający na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Stosownie do treści § 4 ust.5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 04 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ) paragon fiskalny drukowany przez kasę o zastosowaniu specjalnym przeznaczoną do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług przewozu osób i ładunków taksówkami, z zastrzeżeniem § 5 ust. 2 pkt 1, powinien zawierać co najmniej:

  • imię i nazwisko lub nazwę podatnika oraz adres zamieszkania lub siedziby podatnika,
  • dane identyfikujące taksówkę: numer rejestracyjny oraz numer boczny,
  • datę wykonania usługi, z określeniem, w godzinach i minutach, czasu rozpoczęcia i zakończenia kursu,
  • odległość przejechaną w czasie kursu,
  • jednostkowe opłaty taryfowe wykorzystywane do wyceny kursu łącznie z opłatą za impuls,
  • ilość impulsów i wartość usługi odnoszących się do poszczególnych taryf,
  • wartość poszczególnych innych opłat taryfowych,
  • dane wymienione w ust. 1 pkt 6 lit. b), c), h)-l) i n).

Zatem w postanowieniach cytowanego powyżej § 4 ust. 5 rozporządzenia ustawodawca sprecyzował elementy jakie powinien zawierać paragon fiskalny drukowany przez kasę rejestrującą o zastosowaniu specjalnym przeznaczoną do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług przewozu osób i ładunków taksówkami.

Wobec powyższego stwierdzić należy, iż paragon fiskalny drukowany przez kasę rejestrującą o zastosowaniu specjalnym przeznaczoną do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług przewozu osób i ładunków taksówkami – stosownie do postanowień § 4 ust. 5 pkt 1 powyżej cyt. rozporządzenia – powinien zawierać imię i nazwisko lub nazwę podatnika oraz adres zamieszkania lub siedzibę podatnika.

Na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisów rozporządzenia wydanego na podstawie i w granicach ustawowego upoważnienia nie znajduje uzasadnienia prawnego orzeczenie przez organ podatkowy o zwolnieniu podatnika prowadzącego ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej z obowiązku podania na wydrukowanym dla nabywcy paragonie fiskalnym imienia i nazwiska lub nazwy podatnika oraz adresu zamieszkania lub siedziby, a tym samym za niezgodne z prawem byłoby zastąpienie przez podatnika w nagłówku paragonu fiskalnego adresu zamieszkania adresem i nazwą korporacji, w której podatnik jeździ.

Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawa podatkowego oraz w oparciu o przedstawiony stan faktyczny tut. organ podatkowy stwierdza, że stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj