Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PD.423-30/05
z 11 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-30/05
Data
2005.04.11



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
postępowanie egzekucyjne
składki na ubezpieczenia społeczne
stosunek pracy
wynagrodzenia


Pytanie podatnika

Stan faktyczny dotyczy:
wydawania zaświadczeń dla pracowników - o wysokości składek ZUS odprowadzonych przez zakład pracy, od wynagrodzeń wypłaconych przez komornika w 2004 r., jeśli ten wystawił informację PIT-8C. Wniosek został uzupełniony w dniu 17 lutego 2005 r.. Jak wynika z przedstawionego w przedmiotowym piśmie stanu faktycznego, komornik sądowy po przeprowadzeniu postępowania egzekucyjnego wypłacił w 2004 r. pracownikom w/w. Szpitala, wynagrodzenie ze stosunku pracy tzw. ,,203" i ,,313" za 2001 i 2002 r. Powyższe wynagrodzenie zawierało składki na ubezpieczenie społeczne, a ponieważ - zdaniem Szpitala - zakład pracy jako płatnik powinien przekazać kwoty składek do ZUS. Dyrekcja Szpitala w X zaproponowała kompensatę kolejnych wypłaconych rat ,,313", z zaległością z tytułu składek ZUS. Ponieważ pracownicy nie dokonują wpłat gotówkowych do kasy, nie posiadają dowodów wpłat zaopatrzonych w stempel bankowy, które to honorowane są przez Urzędy Skarbowe.
Stanowisko podatnika
Zaświadczenie wystawione pracownikowi, zawierające imię i nazwisko, PESEL, adres, kwotę składki ZUS jaką pracownik musi wpłacić do zakładu pracy stwierdzające, że pracownik dokonał tej wpłaty - może stanowić dokument honorowany przez Urząd Skarbowy, w toku kontroli zeznania podatkowego jeżeli komornik wystawił informację PIT -8C.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w X, zawarte we wniosku z dnia 13 stycznia 2004 r., a sprecyzowane w piśmie z dnia 17.02. 2005 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie dokumentowania w formie zaświadczeń wysokości składek ZUS, które pracownik musi wpłacić do zakładu pracy, od wynagrodzeń wypłaconych w wyniku komorniczego postępowania egzekucyjnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 stycznia 2005 r. Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w X, zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w przypadku wydawania zaświadczeń dla pracowników - o wysokości składek ZUS odprowadzonych przez zakład pracy, od wynagrodzeń wypłaconych przez komornika w 2004 r., jeśli ten wystawił informację PIT-8C. Wniosek został uzupełniony w dniu 17 lutego 2005 r.. Jak wynika z przedstawionego w przedmiotowym piśmie stanu faktycznego, komornik sądowy po przeprowadzeniu postępowania egzekucyjnego wypłacił w 2004 r. pracownikom ww. Szpitala, wynagrodzenie ze stosunku pracy tzw. ,,203" i ,,313" za 2001 i 2002 r. Powyższe wynagrodzenie zawierało składki na ubezpieczenie społeczne, a ponieważ - zdaniem Szpitala - zakład pracy jako płatnik powinien przekazać kwoty składek do ZUS. Dyrekcja Szpitala w X zaproponowała kompensatę kolejnych wypłaconych rat ,,313", z zaległością z tytułu składek ZUS. Ponieważ pracownicy nie dokonują wpłat gotówkowych do kasy, nie posiadają dowodów wpłat zaopatrzonych w stempel bankowy, które to honorowane są przez Urzędy Skarbowe.

Zdaniem Szpitala - zaświadczenie wystawione pracownikowi, zawierające imię i nazwisko, PESEL, adres, kwotę składki ZUS jaką pracownik musi wpłacić do zakładu pracy stwierdzające, że pracownik dokonał tej wpłaty - może stanowić dokument honorowany przez Urząd Skarbowy, w toku kontroli zeznania podatkowego jeżeli komornik wystawił informację PIT -8C.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. z 2000 r. Dz.U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku stanowi dochód, po odliczeniu, w szczególności kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.):-zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących,-potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe z tym, że w przypadku podatnika osiągającego przychody określone w art. 12 ust. 6, tylko w części obliczonej w sposób określony w art. 33 ust 4, od przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Na mocy odrębnych przepisów, tj. powołanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, pracodawca jako płatnik składek jest zobowiązany do obliczenia, potrącenia z dochodów ubezpieczonych, rozliczenia oraz opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. W temacie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne od wynagrodzeń za pracę, wyegzekwowanych przez komornika sądowego, w sytuacji gdy pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy, lub stosunek pracy ustał - Zakład Ubezpieczeń Społecznych w piśmie z dnia 31.01.2002 r., znak Fus 411-29/02, wyjaśnił: "w sytuacji gdy ubezpieczony uzyskuje przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, w wyniku komorniczego postępowania egzekucyjnego, to obowiązek sporządzenia wymaganych dokumentów rozliczeniowych oraz terminowego opłacania całości należnej składki, zarówno w części finansowanej przez płatnika jak i ubezpieczonego obciąża wyłącznie płatnika (...). Oznacza to, że składki powinny być określone w dokumentach rozliczeniowych za miesiąc, w którym ubezpieczony otrzymał wyegzekwowane przez komornika należności, stanowiące podstawę wymiaru składki (...)".

Jak z powyższego wynika, szczególny tryb wpłaty wynagrodzenia ze stosunku pracy, jaki ma miejsce w przypadku komorniczego postępowania egzekucyjnego nie wyłącza obowiązku rozliczenia i opłacenia należnych z tego tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

W myśl art. 39 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa miedzy innymi w art. 31, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje sporządzone wg ustalonego wzoru (PIT -11). W informacji tej płatnik, mając na uwadze wystawienie informacji PIT -BC przez komornika, powinien wykazać kwoty składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, pobrane ze środków pracownika, zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych i o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Bez wątpienia, zaległe wynagrodzenia za lata 2001-2002 wypłacone pracownikowi, na skutek egzekucji przeprowadzonej przez komornika są przychodem podlegającym wykazaniu w zeznaniu rocznym, łącznie z przychodami uzyskanymi z innych źródeł ¬stosownie do dyspozycji art. 45 ust. 1 ustawy.Natomiast na podstawie art. 26 ust. 7 powołanej wyżej ustawy, wysokość wydatków na cele określone w ust.1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Wynika z tego, iż ustawodawca nie nałożył ostrych wymogów formalnych co do rodzaju dokumentu potwierdzającego poniesienie ww. wydatków. Oznacz to, iż składki na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne mogły by być odliczone w zeznaniu podatkowym złożonym przez pracownika za rok, w którym zostały faktycznie potrącone przez płatnika ze środków podatnika - na podstawie zaświadczenia wydanego przez SP WSS w Chełmie, wskazującego m. in. wysokość tych składek.

Nadmieniam, iż sytuację upraszcza fakt wejścia w życie z dniem 01.01.2005 r. art. 42e wskazanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który nakłada na komorników sądowych, w przypadkach wypłaty świadczeń określonych w art. 12 ustawy, obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy obliczonej wg stawki 19%. Przy obliczaniu zaliczki uwzględnia się:- koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1,- składki na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), potrącone w danym miesiącu zgodnie z odrębnymi przepisami.Stosownie do ust. 3 art. 42e zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 1 i 2 zmniejsza się o kwotę:-o której mowa w art. 32 ust. 3,-składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w danym miesiącu zgodnie z odrębnymi przepisami, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przezwnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, na mocy art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj