Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
AD-III/415-08/2005
z 22 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
AD-III/415-08/2005
Data
2005.04.22



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
opodatkowanie dochodów
praca naukowa
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
W jaki sposób rozliczyć podatek dochodowy od dochodu uzyskanego za pracę w Niemczech ?


Z wniosku wynika następujący stan faktyczny: podatniczka jest pracownikiem naukowo-badawczym wyższej szkoły w Polsce. W okresie łącznie 5 miesięcy od miesiąca października 2004 do miesiąca lutego 2005 pracowała jako profesor na umowę o pracę na uczelni w Niemczech, w ramach Unii Europejskiej, gdzie od uzyskanego dochodu nie pobierano zaliczek na podatek dochodowy. Praca na uczelni zagranicznej miała podobny charakter do wykonywanej w kraju tj. naukowo-dydaktyczny.Zdaniem podatniczki rozliczenie podatku dochodowego winno nastąpić w Polsce.

Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 i 2005 r. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu podlegają osoby fizyczne mające zamieszkanie na terytorium Polski. Osoby takie podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.
Sposób opodatkowania dochodów z pracy najemnej wykonywanej za granicą wynika z zawartych przez Polskę, dwustronnych umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania dochodów oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z przepisem art. 18 pkt 1 umowy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 18.12.1972 r. (Dz. U. z 1975 r., Nr 31, poz. 163) w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku wynagrodzenie nauczycieli akademickich i innych nauczycieli, którzy mają miejsce zamieszkania w jednym umawiającym się państwie i podczas przejściowego pobytu w drugim umawiającym się państwie nie przekraczającego 2 lat z tytułu wykonywania działalności dydaktycznej albo prowadzenia badań naukowych na uniwersytecie albo w innym zakładzie naukowym lub badawczym, niesłużącym celom zarobkowym, mogą być opodatkowane tylko w pierwszym państwie oraz zgodnie z art. 20 umowy między Polską Rzecząpospolitą a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku z dnia 14.05.2003 r. /Dz. U. z 2005r. Nr 12, poz. 90/ w brzmieniu obowiązującym od 2005 roku profesorowie i pracownicy naukowo-badawczy przebywający czasowo w umawiającym się państwie w celu nauczania lub prowadzenia prac badawczych na uniwersytecie lub w szkole wyższej podlegają zwolnieniu od opodatkowania w tym państwie z tytułu wynagrodzenia przez okres nieprzekraczający 2 lat, pod warunkiem, że będzie ono opodatkowane z tego tytułu w państwie stałego miejsca zamieszkania.

W związku z powyższym mając na uwadze stan faktyczny i prawny dochód uzyskany przez Panią w Niemczech winien być opodatkowany w Polsce.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 20 ww. ustawy o podatku dochodowym zwalnia z opodatkowania część dochodów uzyskanych za granicą w wysokości równowartości diety z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca. Zwolnienie dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości 30 diet.

Przychody w walutach obcych należy przeliczyć na złote wg kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank,z którego usług korzystał podatnik i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote wg kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski.Mając na uwadze naukowo-dydaktyczny charakter pracy podatniczki, należy przypuszczać, że praca miała w pełni charakter twórczy.

Wówczas zgodnie z przepisem art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich w rozumieniu odrębnych przepisów będą miały zastosowanie koszty uzyskania przychodów w wysokości 50% uzyskanego przychodu.

Uzyskany dochód za granicą należy opodatkować w następujący sposób:

- za 2004 rokdochody wykazać wraz z innymi dochodami osiągniętymi w 2004 r. w zeznaniu PIT-36,

- za 2005 rokzgodnie z przepisem art. 44 ust. 1a pkt 1; art. 44 ust. 3a i art. 44 ust. 7 w terminie do 20 następnego miesiąca po miesiącu w którym nastąpił powrót do kraju należy wpłacić zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19% uzyskanego dochodu i w tym terminie złożyć deklarację PIT-53. Przy obliczaniu zaliczki można zastosować wyższą stawkę tj.30% lub 40%.

Powyższa interpretacja została udzielona w oparciu o przedstawiony przez podatnika stan faktyczny i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego na dzień jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj