Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PZ/415-0001/05
z 14 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PZ/415-0001/05
Data
2005.02.14



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
sprzedaż udziałów


Pytanie podatnika
Wątpliwości Strony dotyczą, czy sprzedaż udziałów w spółce z o.o. jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług, a jeżeli tak, to czy korzysta ze zwolnienia z tego podatku.
Zdaniem Strony planowana przez Samorząd sprzedaż udziałów nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz.U. Nr 137, poz.926 z poźn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku znak DF.II.3140-28/05 z dnia 03.02.2005r. ( data wpływu 08.02.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

stwierdzam, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Jak wynika z przedmiotowego wniosku, Samorząd podjął uchwałę w sprawie wyrażenia woli zbycia udziałów w spółce z o.o. , której Samorząd jest jedynym wspólnikiem.

Wątpliwości Strony dotyczą, czy sprzedaż udziałów w spółce z o.o. jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług, a jeżeli tak, to czy korzysta ze zwolnienia z tego podatku.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Strony planowana przez Samorząd sprzedaż udziałów nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jak stwierdza Strona zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług został określony w art.5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług( Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.).

Z przepisu tego wynika, że opodatkowaniu podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jako właściciel .

W ocenie Strony udział nie jest towarem, jest prawem.

Prawo jako przedmiot opodatkowania pojawia się w przepisie art.8 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT, z którego wynika, iż przez świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT należy również rozumieć przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na

formę, w jakiej dokonano czynności prawnej, stąd też przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług w rozumieniu powyższego przepisu nie będzie przeniesienie prawa majątkowego, jakim jest udział.

Stan prawny

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanej dalej „ podatkiem ”, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Cechą wspólną wszystkich czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług jest ich przedmiot czyli towar lub usługa w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Przez towary zgodnie z art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy rozumie rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Dostawa towarów została zdefiniowana w art.7 ustawy o podatku od towarów i usług , który stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art.5 ust.1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jako właściciel.

Stosownie do zapisu art.8 ust.1 pkt 1 przez świadczenie usług, o którym mowa w art.5 ust.1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W przywołanym również przez Stronę w/w art.8 ust.1 pkt 1 cyt. ustawy jako świadczenie usług zostało wymienione przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

W ustawie o podatku od towarów i usług nie zdefiniowano, dla jej potrzeb, pojęcia wartości niematerialnych i prawnych.

Należy zatem uznać, iż wartościami tymi są wartości niematerialne i prawne wymienione w art.16 b i art.16 c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54 , poz.654 z późn.zm.).

W świetle tych przepisów wartościami niematerialnymi i prawnymi są :

  • spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu mieszkalnego,
  • spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
  • prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej ,
  • autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
  • licencje,
  • prawa do : wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych, wzorów

zdobniczych,

  • wartość stanowiąca równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie

przemysłowej, handlowej , naukowej lub organizacyjnej ( know- how),

  • wartość firmy,
  • koszt prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym , który może być wykorzystany na

potrzeby działalności gospodarczej podatnika ,

  • prawo wieczystego użytkowania gruntu.

Mając na uwadze przedstawiony powyżej stan faktyczny oraz biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawa tutejszy organ podatkowy stwierdza, że sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług gdyż zbycie udziałów nie stanowi dostawy towarów ani świadczenia usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym czynność ta podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie bowiem z art.1 ust.1 pkt 1 lit.a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( Dz.U.Nr 86, poz.959 ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych powstanie z mocy prawa, z chwilą zawarcia umowy sprzedaży udziałów.

Zatem stanowisko Strony przedstawione w niniejszym wniosku o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w świetle przytoczonych przepisów prawa jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj