Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PR/423/9/04/BM
z 12 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PR/423/9/04/BM
Data
2004.08.12



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
prywatyzacja
przedsiębiorstwo państwowe


Pytanie podatnika
Czy wydatki ponoszone na wyliczenie "pomocy publicznej" związanej z prywatyzacją bezpośrednią przedsiębiorstwa państwowego podlegają zaliczeniu do kosztów podatkowych przedsiębiorstwa ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 29.06.2004r. ( 01.07.2004r. data wpływu ) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik informuje:

Jednostka będąca przedsiębiorstwem państwowym w zapytaniu podnosi czy wydatki poniesione na wykonanie przez firmę zewnętrzną zleconych obliczeń "pomocy publicznej" związanej z prywatyzacją bezpośrednią tejże Jednostki stanowić będą dla niej koszt uzyskania przychodu.

Zgodnie z zapisem art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust.1 w/w ustawy. Powyższe oznacza, że poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 1996r. o komercjalizacji i prywatyzacji ( Dz.U. z 2002r. Nr 171 poz.1397 ) określają tryb przeprowadzenia prywatyzacji bezpośredniej której jedną z form jest oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania na podstawie zawartej umowy pomiędzy Skarbem Państwa ( reprezentowanym przez pełnomocnika do spraw prywatyzacji ), a jednostką przejmującą. Raty kapitałowe płacone za korzystanie z majątku przedsiębiorstwa przez jednostkę przejmującą nie stanowią przychodu dla jednostki likwidowanej. Stanowią one należności przysługujące Skarbowi Państwa za korzystanie przez spółkę przejmującą z mienia zlikwidowanego przedsiębiorstwa.

Zdaniem tut. Organu wydatki poniesione przez Przedsiębiorstwo na wyliczenie pomocy publicznej związanej z prywatyzacją przedsiębiorstwa państwowego, były niezbędne w celu oddania przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania, a nie w celu osiągnięcia przychodów. W związku z powyższym wydatki te nie stanowią kosztu uzyskania przychodów w świetle art.15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj