Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legionowie
1409/PDF/413-i-9/05/AG
z 7 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1409/PDF/413-i-9/05/AG
Data
2005.03.07



Autor
Urząd Skarbowy w Legionowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
rehabilitacja niepełnosprawnych
samochód prywatny
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy wystarczającym dowodem potwierdzającym niepełnosprawność i umożliwiającym skorzystanie z odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne związane z dowozem na niezbędne zabiegi rehabilitacyjne własnym samochodem, ojca żony który jest na Państwa utrzymaniu, ale razem nie zamieszkuje, jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności?


Na utrzymaniu macie Państwo ojca żony, który jest osobą niepełnosprawną i w 2004 roku nie osiągnął żadnych dochodów. W tym czasie finansowaliście jego codzienne utrzymanie, jak również wydatki wynikające z faktu jego niepełnosprawności (zakupy leków, wizyty lekarskie, przejazdy na zabiegi rehabilitacyjne itp.). Niepełnosprawność dotyczy kończyn dolnych i powoduje nie tylko problemy z poruszaniem się, ale utrudnia możliwość samodzielnego prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) odliczeniu od dochodu podlegaja wydatki na cele rehabilitacyjne, ponoszone przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

W myśl art. 26 ust. 7a pkt 14 ww. ustawy wydatki o których mowa w ust.1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, albo dzieci niepełnosprawne do lat 16, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne w wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty określonej w pkt. 7 ( w 2004 roku do wysokości 2.280,00zł).

Na podstawie art. 26 ust 7a warunkiem odliczania wydatków, o których mowa wyżej, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:-orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub- decyzji przyznającej rentę socjalną, albo- orzeczenia o rodzaju i stopniu niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Na podstawie art. 26 ust. 7e cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisy dotyczące wydatków na cele rehabilitacyjne stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: małżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice małżonka,, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowie - jeżeli w 2004r. dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9.120,00zł.

Tak więc aby nabyć prawo do powyższej ulgi związanej z poniesieniem wydatków na używanie samochodu osobowego dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne należy utzrzymywać osobę niepełnosprawną. Utrzymywać tj. zapewnić środki do życia, ponosić koszty związane z czyimś wyżywieniem, mieszkaniem i innymi potrzebami.Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 26 ust. 7b - wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli były finansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Kas Chorych, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo finansowane z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami, a kwotą sfinansowaną z tych funduszy (środków) lub zwrócona z jakichkolwiek innych środków.

Aby było możliwe skorzystanie z ulgi rehabilitacyjnej, wystarczającym dowodem potwierdzającym niepełnosprawność jest orzeczenie o niepełnosprawności. Ponadto, aby móc skorzystać z w/w ulgi, nie jest konieczny fakt wspólnego zamieszkiwania z osobą niepełnosprawną. W związku z powyższym, jeżeli spełnione zostaną powyższe warunki, to możecie Państwo skorzystać z ww. ulgi na cele rehabilitacyjne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj