Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubaczowie
US-IIa-005/7/2005
z 14 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-IIa-005/7/2005
Data
2005.03.14


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Lubaczowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
homologacja producenta
paliwo
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
Podatnik uważa, że pomimo faktu iż ładowność samochodu wynikająca ze świadectwa homologacji jest mniejsza od ładowności określonej według wzoru ma prawo do odliczania podatku naliczonego przy zakupie paliwa.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubaczowie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.02.2005 r (data wpływu 25.02.2005 r) złożonego przez Zakład Instalatorstwa Elektrycznego A w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług postanawia uznać, stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

W dniu 25.02.2005 r Zakład Instalatorstwa Elektrycznego A złożył pismo z dnia 28.02.2005 r o interpretację przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny.Firma prowadzi działalność gospodarczą w zakresie ślusarstwa usługowo-wytwórczego oraz usług instalatorstwa elektrycznego. Do wykonywania ww. czynności wykorzystuje samochód Polonez Truck rok produkcji 1996 zakupiony w 2003 r. na firmę i wprowadzony na ewidencję środków trwałych. Na podstawie danych zawartych w wyciągu ze świadectwa homologacji numer 1016-02 wynika, że samochód został zakwalifikowany jako ciężarowy (dopuszczalna ładowność wynosi 610 kg + 5 osób). Obliczając dopuszczalną ładowność samochodu na podstawie wzoru; DL = 357 kg+nx68 kg zawartego w ustawie o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r., wynika że samochód jest traktowany jako samochód osobowy (dopuszczalna ładowność obliczona na podstawie ww. wzoru wynosi 697 kg, jest większa niż wykazana w wyciągu ze świadectwa homologacji - 610 kg), a tym samym nie mam prawa do odliczania podatku naliczonego przy zakupie paliwa. Podatnik uważa, że pomimo faktu iż ładowność samochodu wynikająca ze świadectwa homologacji jest mniejsza od ładowności określonej według wzoru ma prawo do odliczania podatku naliczonego przy zakupie paliwa.

Zgodnie z art. 88 ust.1 pkt. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż wynikająca ze wzoru określonego w art.86 ust. 3 ww. ustawy. Zgodnie z art. 86 ust 5 ustawy dopuszczalna ładowność oraz ilość miejsc są określone na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.

Pojazdy, które w ww. dokumentach nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w art. 86 ust. 3 (tj takie do których odnosi się zakaz odliczania podatku naliczonego od zakupionego paliwa).

Tak więc z przepisów jasno wynika, że prawo do odliczenia podatku z ww. tytułu jest związane ściśle z określeniem ładowności pojazdu lub posiadaniem przez pojazd statusu pojazdu specjalnego, które mają wynikać ze świadectwa homologacji lub decyzji zwalniającej z jego uzyskania.

Z przepisów nie wynika jednak aby sam brak u podatnika wyciągu ze świadectwa homologacji lub decyzji skutkował uznaniem pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, by z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, które podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że ilość miejsc oraz ładowność ww. samochodu została potwierdzona przez "NYSA-MOTOR" sp. z o. o. w upadłości wyciągiem ze świadectwa homologacji (610 kg+5 osób).

W sprawie interpretacji tegoż zapisu podatnik zwrócił się do podmiotu, który wydał przedmiotowy dokument. W odpowiedzi na ww. pismo wskazano, iż dopuszczalna ładowność 610 kg, o której mowa w duplikacie świadectwa homologacji oznacza ładowność bez osób. Tymczasem dopuszczalną ładowność należy ustalać jako różnicę między dopuszczalną masą całkowitą (a więc z uwzględnieniem osób) a masą własną. Dla przedmiotowego samochodu różnica ta wynosi 985 kg (z osobami) Potwierdzeniem takiej interpretacji jest zapis art. 2 pkt 56 ustawy - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2003 r Nr 58, poz. 515), który stanowi, iż przez dopuszczalną ładowność rozumie się największą masę ładunku i osób, jaką może przewozić pojazd, którą stanowi różnica dopuszczalnej masy całkowitej i masy pojazdu. Biorąc pod uwagę wartość tych parametrów wg świadectwa homologacji dopuszczalna ładowność dla samochodu, o którym mowa w zapytaniu wynosi; 2270 kg-1285 kg = 985 kg Dopuszczalna ładowność posiadanego samochodu jest większa niż wyliczona wg wzoru zawartego w art. 86 ust. 3 ww. ustawy w związku z czym podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa. Dodatkowo wskazuje się, że na fakturze dokumentującej zakup paliwa powinny znajdować się poprawne dane nabywcy oraz numer rejestracyjny pojazdu.

Interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień 14.03.2005 r i traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów.

Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj