Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/1110/443/17/2005/IW
z 27 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/1110/443/17/2005/IW
Data
2005.04.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
doradztwo
rzeczoznawstwo
utrata prawa do zwolnienia


Pytanie podatnika
Podatniczka zapytuje:- czy wykonując w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej wyłącznie usługi w zakresie wyceny nieruchomości może skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów usług, jeżeli wartość sprzedaży nie przekroczy w roku podatkowym kwoty 10.000euro?- czy wykonując w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej usługi w zakresie wyceny nieruchomości, jako przeważającą działalność, działalność sporadycznie usługi w zakresie projektowania budowlanego -może skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 cyt. ustawy, jeżeli wartość sprzedaży nie przekroczy w roku podatkowym kwoty 10.000euro?- czy wykonując w ramach samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej usługi w zakresie wyceny nieruchomości, jako przeważającej działalności, i sporadycznie usługi w zakresie projektowania budowlanego i rzeczoznawstwa budowlanego -może skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 cyt. ustawy, jeżeli wartość sprzedaży nie przekroczy w roku podatkowym kwoty 10.000euro?


POSTANOWIENIE
W dniu 02.02.2005r. Grażyna ............ wystąpiła do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Podatniczka posiada uprawnienia państwowe do wyceny nieruchomości. Ostatnia nowelizacja ustaw o gospodarce nieruchomościami nałożyła na nią obowiązek wykonywania wycen nieruchomości w ramach działalności gospodarczej. W dniu 17.01.2005r. Podatniczka uzyskała wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Przedmiotem działalności gospodarczej Podatniczki jest:
- 70.31.Z - pośrednictwo w obrocie nieruchomościami ( zdaniem podatniczki w tym oznaczeniu PKD mieści się wycena nieruchomości), jako działalność podstawowa,
- 74.20.A - działalność zakresie projektowania budowlanego, urbanistycznego, technologicznego,
- 74.30.Z - badania i analizy techniczne ( Zdaniem podatniczki w tym oznaczeniu PKD mieszczą się ekspertyzy budowlane).
Mając powyższe na uwadze podatniczka zapytuje:
- czy wykonując w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej wyłącznie usługi w zakresie wyceny nieruchomości może skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów usług, jeżeli wartość sprzedaży nie przekroczy w roku podatkowym kwoty 10.000euro?
- czy wykonując w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej usługi w zakresie wyceny nieruchomości, jako przeważającą działalność, działalność sporadycznie usługi w zakresie projektowania budowlanego -może skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 cyt. ustawy, jeżeli wartość sprzedaży nie przekroczy w roku podatkowym kwoty 10.000euro?
- czy wykonując w ramach samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej usługi w zakresie wyceny nieruchomości, jako przeważającej działalności, i sporadycznie usługi w zakresie projektowania budowlanego i rzeczoznawstwa budowlanego -może skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 cyt. ustawy, jeżeli wartość sprzedaży nie przekroczy w roku podatkowym kwoty 10.000euro?

Stanowisko Podatniczki:
Zdaniem podatniczki zgodnie z art. 113 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług zwalania się od podatku tzw. drobnych przedsiębiorców. Podatniczka nie przewiduje przekroczenia w roku podatkowym, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży kwoty 10.000 euro. Wyłączenia z tego zwolnienia określone zostały w art. 113 ust. 13 pkt 2, który mówi miedzy innymi o usługach w zakresie doradztwa. Wg podatniczki, z przytoczonych wyżej rodzajów działalności gospodarczej, które zarejestrowała , doradztwem mogą być jedynie ekspertyzy budowlane.W związku z powyższym uważa ona, że wykonując w ramach działalności gospodarczej, jako drobny przedsiębiorca, usługi w zakresie wyceny nieruchomości i projektowania budowlanego, może skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie zarejestrowania w/w trzech rodzajów działalności. W przypadku wykonania ekspertyzy budowlanej, zwolnienie traci moc i od tego momentu cała działalność podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stanowisko Organu podatkowego:
Na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000euro. Zgodnie z § 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.111.2004r. w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 253 poz. 2528) wartość sprzedaży opodatkowanej, której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług, uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług, odpowiadającej 10.000euro, określa się w kwocie 43.800 zł.
Zgodnie z art. 113 ust. 9 cyt. ustawy podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określających w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży kwoty określonej w ust. 1 lub ust. 8.
Zgodnie z art. 113 ust. 13 pkt 2 cyt. ustawy zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie.Na podstawie delegacji ustawowej w art. 113 ust. 14 pkt 2 cyt. ustawy, Minister Finansów w załączniku nr 1 do rozporządzenia z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 97 poz. 971) określił miedzy innymi listę usług, do których nie maja zastosowania zwolnienia od podatku określone w art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług. Do usług tych - w poz. 37 tegoż załącznika zaliczono także usługi rzeczoznawstwa, z wyłączeniem doradztwa rolniczego związanego z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzeniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.
Pani ....... rozpoczęła działalność gospodarczą z dniem 17.01.2005r.
Mając na uwadze powyższe przepisy Podatniczka wykonując w ramach samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej jedynie usługi w zakresie wyceny nieruchomości i usługi w zakresie projektowania budowlanego, może skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 cyt. ustawy, jeżeli wartość sprzedaży nie przekroczy w roku podatkowym kwoty 10.000euro. Natomiast w przypadku wykonania usługi rzeczoznawstwa budowlanego zwolnienie z art. 113 ust. 1 i 9 cyt. ustawy traci moc z chwilą wykonania w/w usługi. I cała działalność powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług wg stawek obowiązujących w przepisach podatkowych w zakresie podatku ot towarów i usług.

Pouczenie:
Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej -do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14b § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997r. powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.
Zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 cyt. ustawy zażalenie podlega opłacie skarbowej we właściwej wysokości.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez Organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj