Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Targu
PR-005/209/04
z 28 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PR-005/209/04
Data
2004.12.28



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Targu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
darowizna
pomoc bezzwrotna
pomoc zagraniczna
środek trwały
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Jakie są zasady zaksięgowania, wyceny i amortyzacji nieodpłatnie otrzymanych środków trwałych sfinansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej PHARE ?


Odpowiadając na pismo Spółki z dnia 29 listopada 2004 r./ uzupełnione w dniu 23 grudnia 2004 r./ w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu informuje, że zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane przez podatników od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym także ze środków z programów ramowych badań, rozwoju technicznego prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, właściwego ministra lub agencje rządowe; w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym ma służyć ta pomoc.

Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit.a cyt. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie jeżeli: nabycie to nie stanowi przychodu w naturze, lub dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku.

Z kolei zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2 - 14 uważa się: w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości.

W świetle art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości ( Dz.U. z 2002 r. Nr 76 poz. 694 ze zm.) rozliczenia międzyokresowe, dokonywane z zachowaniem zasady ostrożności, obejmują w szczególności środki pieniężne otrzymane na sfinansowanie nabycia lub wytworzenia środków trwałych, w tym także środków trwałych w budowie oraz prac rozwojowych, jeżeli stosownie do innych ustaw nie zwiększają one kapitałów (funduszy) własnych. Zaliczone do rozliczeń międzyokresowych przychodów kwoty zwiększają stopniowo pozostałe przychody operacyjne, równolegle do odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środków trwałych lub kosztów prac rozwojowych sfinansowanych z tych źródeł. Międzyokresowe rozliczenia przychodów obejmujące przychody przyszłych okresów dokonywane są głównie w celu doliczenia przychodów tego okresu, którego one dotyczą. Dotakich przychodów zalicza się m.in. otrzymane nieodpłatnie (w tym darowizny) środki trwałe. Równolegle do amortyzacji tych aktywów trwałych następuje odpisanie ich równowartości na pozostałe przychody operacyjne, tak więc nieodpłatne przekazanie środków trwałych traktuje się jako rzeczowe dotacje i subwencje, a nie jako pozostałe przychody operacyjne.
Spółka w piśmie informuje, że w dniu 30 września 2004 r. została zawarta umowa nieodpłatnego przeniesienia własności składników majątkowych w postaci ruchomości oraz nakładów, wytworzonych ze środków bezzwrotnej pomocy z funduszy PHARE, między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Spółką. Umowa ta jest następstwem Porozumienia Kompetencyjnego z dnia 20 grudnia 2000 r. między NFOSiGW i Spółką jako beneficjentem wskazanych korzyści. W ramach Porozumienia Kompetencyjnego Spółka zobowiązała się do pozostawania właścicielem sprzętu pod sankcją zwrotu równowartości przekazanego sprzętu. Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że majątek trwały w całości został zbudowany z funduszy bezzwrotnych PHARE.

W świetle przepisu art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochody uzyskane przez Spółkę pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy, przekazane przez NFOSiGW są wolne od podatku dochodowego i określony w piśmie wariant nr 2 oznacza prawidłowe zdaniem organu podatkowego, księgowanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj