Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna
PP 0090/6/58/05
z 7 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 0090/6/58/05
Data
2005.03.07



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
zmiana stanu prawnego
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie importu i sprzedaży samochodów osobowych i ciężarowych. Z deklaracji VAT-7 za lata 1998-2002 powstała nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. Kwoty podatku naliczonego wynikały z dokumentów celnych, natomiast faktury sprzedaży wystawiane były wyłącznie ze stawką podatku 22%. Nadwyżka podatku wykazywana była w deklaracjach VAT-7, przy czym ostatnia sprzedaż wystąpiła w lutym 2005 r., a poprzednia sprzedaż wykazana została w deklaracji VAT-7 za X 2002 r. W czasie obowiązywania przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) podatnik nie miał prawa do zwrotu wyżej wymienionej różnicy podatku. W związku z dokonaną w lutym 2005 r. sprzedażą podatnik zwraca się z zapytaniem czy jest uprawniony do zwrotu wcześniej wykazanej nadwyżki.


W myśl art. 21 ust. 2 obowiązującej do dnia 30.04.2004 r. ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze. zm.) "podatnikom dokonującym sprzedaży towarów opodatkowanych w całości lub w części, stawką niższą niż określona w art. 18 ust. 1, przysługuje prawo do zwrotu z urzędu skarbowego różnicy podatku, o której mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 2a i 4." Ponieważ w czasie obowiązywania powyższej regulacji podatnik dokonywał sprzedaży wyłącznie ze stawką PTU 22 % więc rzeczywiście nie miał wówczas prawa do otrzymania zwrotu różnicy podatku. Przepisy obecnie obowiązującej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) nie są już tak rygorystyczne. Zgodnie z art. 162 ust. 2 cyt. ustawy "do nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, o której mowa wart. 21 ust. 1 ustawy wymienionej w art. 175, wynikającej z ostatniej deklaracji podatkowej złożonej za okres przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się art. 87". Z kolei zgodnie z art. 87 ust. 1 tej ustawy "w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy" Jeżeli chodzi o termin zwrotu ww. różnicy to odpowiednie uregulowanie zawarte jest w art. 87 ust. 3 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. "różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej". Mając powyższy stan prawny na uwadze, organ podatkowy stwierdza, że podatnikowi przysługuje prawo do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w rozliczeniu za luty 2005 r.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj