Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PDP/423-6/04
z 25 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDP/423-6/04
Data
2004.11.25



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Deklaracje i zaliczki


Słowa kluczowe
fundusz remontowy
odsetki od depozytów bankowych
przychód
wspólnota mieszkaniowa
złożenie deklaracji
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
1) Czy zaliczki wpłacane przez członków współnoty mieszkaniowej na pokrycie wydatków remontowych i bieżącej konserwacji (fundusz remontowy) oraz kosztów zarządu nieruchomością wspólną stanowią przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?
2) Czy odsetki od bankowych lokat terminowych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych ?
3) Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej może złożyć oświadczenie, o którym mowa w art. 25 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytania złożone pismem nr K/1198/2004 z dnia 18.10.2004r. (wpływ 19.10.br.), udziela pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jak niżej:

• Zapytanie nr 1Czy zaliczki wpłacane zarządcy przez członków wspólnoty mieszkaniowej na pokrycie:a) wydatków remontowych i bieżącej konserwacji (fundusz remontowy) orazb) innych kosztów zarządu nieruchomością wspólną, o których mowa w art. 14 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 ze zm.) stanowią przychód podatkowy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?

• Zapytanie nr 2Czy odsetki od założonych bankowych lokat terminowych stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych ?

• Zapytanie nr 3Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej może złożyć oświadczenie, o którym mowa w art. 25 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i tym samym być zwolnionym z obowiązku składania - w imieniu wspólnoty - miesięcznych deklaracji CIT - 2 ?

Ad. 1)Do przychodów wspólnoty mieszkaniowej - zgodnie z przepisami art. 12 ust. 2 i art. 15 ust. 1 cyt. ustawy o własności lokali - zalicza się opłaty wnoszone przez właścicieli lokali na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz wszelkie inne przychody i pożytki zrealizowane przez wspólnotę mieszkaniową z nieruchomości wspólnej. Wymienione wyżej przychody stanowią również przychód podatkowy, bowiem na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), do przychodów zalicza się m.in. otrzymane pieniądze i wartości pieniężne. W rozumieniu wskazanego wyżej przepisu, przychodem podatkowym będą również wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty, a wydatki na remonty i bieżącą konserwację części wspólnej określonej nieruchomości będą stanowiły koszty uzyskania tych przychodów.

W rozpatrywanej sprawie nie ma zastosowania przepis art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Wpłaty bowiem uiszczane każdego miesiąca przez członków wspólnoty nie są zaliczkami na poczet przyszłych dostaw towarów i usług lecz na bieżąco wykorzystywane są do opłacania rachunków za dostarczone na rzecz lokatorów (i wspólnoty) media oraz usługi. Zarząd lub zarządca jest obowiązany rozliczyć dokonane wpłaty z poniesionymi kosztami w ramach uchwalonego rocznego planu gospodarczego zarządu nieruchomością wspólną, przy czym okresem rozliczeniowym wspólnoty mieszkaniowej jest rok kalendarzowy. Niniejsze rozliczenie nie przesądza jednak o zaliczkowym charakterze wpłat w rozumieniu cyt. wyżej art. 12 ust. 4 pkt 1.

Ad. 2)Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 wskazanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - przychodami (...) są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne (...).Dniem uzyskania przychodów z kapitałów pieniężnych jest dzień powstania owych przychodów, a więc w przypadku bankowych lokat terminowych upływ terminu na jaki złożono zasoby pieniężne dla uzyskania przychodu w postaci odsetek.
W rozpatrywanym przypadku nie mają zastosowania przepisy art. 21 ust. 1 pkt 1 i art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ dotyczą one podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 tej ustawy (tj. nierezydentów).

Ad. 3) W celu reprezentacji interesów wspólnoty, zobowiązana jest ona w trybie przepisów ustawy o własności lokali ustanowić zarząd, który może być sprawowany bezpośrednio przez członków wspólnoty (zarząd) lub pośrednio przez podmiot z zewnątrz (zarządcę).

Każda wspólnota jest odrębnym podatnikiem, do którego mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tym samym ma ona obowiązek składać deklaracje miesięczne CIT - 2 oraz zeznania roczne CIT - 8. Od tej ogólnej zasady istnieje jednak wyjątek, a mianowicie wspólnota mieszkaniowa reprezentowana przez zarząd lub zarządcę może wystąpić do właściwego urzędu skarbowego o zwolnienie jej z obowiązku składania miesięcznych deklaracji podatkowych CIT - 2. Tryb i zasady przedmiotowego zwolnienia reguluje art. 25 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z art. 17 ust. 1 pkt 4m tej ustawy i art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1957), wg którego zwolnienie to, w brzmieniu obowiązującym do końca 2003 r., stosuje się do dnia 31 grudnia 2004 r.

Jednocześnie dodać należy, że na dzień dzisiejszy nieznane są jeszcze tut. Urzędowi uregulowania prawne w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, które będą obowiązywały od dnia 01 stycznia 2005 r. Dlatego też z zapytaniem w sprawie zwolnienia wspólnot mieszkaniowych z obowiązku składania miesięcznych deklaracji CIT - 2 zarządca winien zwrócić się do tut. Urzędu po dniu 01.01.2005 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj