Interpretacja Urzędu Skarbowego w Malborku
PV-BP/443-21/O/05
z 23 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV-BP/443-21/O/05
Data
2005.03.23



Autor
Urząd Skarbowy w Malborku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura VAT
obowiązek
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Kiedy następuje obowiązek wystawienia faktury VAT dla użytkowników wieczystych prowadzących działalność gospodarczą i osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej?
Podatnik stoi na stanowisku, iż zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług faktura powinna być wystawiona nie później niż 7 dni od dnia uiszczenia opłaty tj. w przypadku dokonania zapłaty w dniu 20 grudnia 2004r. do dnia 27 grudnia 2004r. z terminem zapłaty do dnia 31.03.2005r.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 07.02.2005r. - data stempla pocztowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie terminu powstania obowiązku wystawienia faktury VAT dla użytkowników wieczystych prowadzących działalność gospodarczą i osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej.

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

W złożonym w tut. organie podatkowym piśmie z dnia 07.02.2005r. podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług i w ramach prowadzonej działalności pobiera opłaty roczne zgodnie z art. 71 ust.1 ustawy o gospodarce nieruchomościami za użytkowanie wieczyste.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem: Kiedy następuje obowiązek wystawienia faktury VAT dla użytkowników wieczystych prowadzących działalność gospodarczą i osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej...

Podatnik stoi na stanowisku, iż zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług faktura powinna być wystawiona nie później niż 7 dni od dnia uiszczenia opłaty tj. w przypadku dokonania zapłaty w dniu 20 grudnia 2004r. do dnia 27 grudnia 2004r. z terminem zapłaty do dnia 31.03.2005r.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje :

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004r. z póż. zm./ podatnicy o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Przepis art. 106 ust.1 stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi – art. 106 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podatnicy o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

Natomiast w myśl § 16 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 97, poz. 971 z 2004r./ fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 17 i 18.

W przypadku gdy podatnik określa w fakturze, zgodnie z § 12 ust. 1 pkt. 3, wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży - § 16 ust.2 w.w rozporządzenia Jednocześnie § 17 ust.1 w.w rozporządzenia wskazuje, że jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

Wobec powyższego biorąc pod uwagę w.w przepisy fakturę VAT dla użytkowników wieczystych prowadzących działalność gospodarczą wystawia się nie później niż w terminie 7 dni od dnia wykonania usługi lub pobrania całości lub części należności, którą wniesiono przed terminem wykonania usługi z zastrzeżeniem § 16 ust. 2 w.cyt. rozporządzenia.

Natomiast dla osób fizycznych nie istnieje bezwzględny obowiązek wystawienia faktury VAT, gdyż obowiązek istnieje tylko w przypadku wniesienia przez te osoby żądania dotyczącego wystawienia faktury.

W takich przypadkach faktury należy wystawić na zasadach określonych w § 16 i § 17 w.cyt. rozporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj