Interpretacja Urzędu Celnego w Piotrkowie Trybunalskim
3630/PA/0709/469/04/SP
z 1 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
3630/PA/0709/469/04/SP
Data
2004.12.01



Autor
Urząd Celny w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy szczegółowe --> Wyroby akcyzowe niezharmonizowane --> Akcyza na fakturze

Podatek akcyzowy --> Przepisy szczegółowe --> Wyroby akcyzowe niezharmonizowane --> Odsprzedaż samochodu osobowego


Słowa kluczowe
akcyza
samochód


Pytanie podatnika
W oparciu o art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa z póżniejszymi zmianami proszę o informację dotyczącą stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku akcyzowego. Prowadzę działalność gospodarczą, której przedmiotem jest m.in. zakup ( od importera ) i sprzedaż nowych samochodów osobowych przed ich pierwszą rejestracją na terenie kraju. Zgodnie z art. 79 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym, składając deklarację AKC-3, pomniejszam podatek należny o kwotę akcyzy zawartą w fakturze zakupu. Rozumiejąc dosłownie pojęcie "kwotę akcyzy zapłaconą" dokonuję pomniejszenia w miesiącu zapłaty za dany samochód, uznając, że każdy zakup samochodu osobowego mający na celu jego dalszą odsprzedaż podlegającą akcyzie, jest związany ze "sprzedażą opodatkowaną". Czytając wyjaśnienia dostępne na stronach internetowych Izb Celnych spotkałam się z opinią, że dla odliczenia podatku akcyzowego za dany samochód, w danym miesiącu, niezbędnym warunkiem jest dokonanie jego sprzedaży do dnia złożenia deklaracji za ten miesiąc to jest do 25 dnia następnego miesiąca, jak również z opinią, że mam prawo do obniżenia kwoty akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą już w momencie otrzymania faktury zakupu oraz jej opłacenia ( Naczelnik Urzędu Celnego w Białymstoku ). Proszę o wyjaśnienie, która z przedstawionych interpretacji jest właściwa. Czy składając deklarację AKC-3 za wrzesień 2004 mam prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek zawarty w fakturach zakupu opłaconych do dnia 25 pażdziernika, czy też zawarty w fakturach zakupu na samochody sprzedane do dnia 25 pażdziernika , czy może oba te warunki spełnione muszą być równocześnie?


Naczelnik Urzędu Celnego w Piotrkowie Trybunalskim działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm. ) w związku z Pani zapytaniem z dnia 4 listopada 2004 r. ( data wpływu do urzędu 4 listopad 2004 r. ) wyjaśnia:

Na podstawie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 2004 r. o podatku akcyzowym ( Dz. U. nr 29, poz. 257 ze zm. ) zwanej dalej ustawą akcyzową akcyzie podlegają samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

W art. 80 ust. 2 pkt 1 ustawy akcyzzowej wskazano, że podatnikami akcyzy od samochodów są podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą rejestracją na terytorium kraju.

Art. 80 ust. 3 pkt. 1 ustawy akcyzowej określa moment powstania obowiązklu podatkowego w akcyzie od samochodów sprzedawanych w kraju jako chwilę wystawienia faktury, nie póżniej jednak niż w terminie 7 dni, licząc od dnia wydania wyrobu.

Stosownie do przepisu 82 ust. 1 ustawy akcyzowej sprzedający jest zobowiązany do wykazania na wystawionej fakturze kwoty akcyzy od dokonywanej odsprzedaży samochodu osobowego.

Podstawą do obniżenia przez podatnika kwoty akcyzy o akcyzę zapłaconą jest przepis art. 79 ustawy akcyzowej, który w swej treści stanowi, że podatnik ma prawo do obniżenia kwoty akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu. Z treści w/w przepisu wynika, że podatnicy mają prawo do obniżenia kwoty podatku akcyzowego należnego od sprzedaży samochodów osobowych przed ich pierwszą rejestracją na terytorium kraju ( stanowiących wyrób akcyzowy niezharmonizowany ), o kwotę akcyzy zapłaconą przy ich nabyciu lub zapłaconą z tytułu ich importu.

Jednak istnieje pewne ograniczenie wynikające z zawarcia w przedmiotowym przypisie sformułowania:związaną ze sprzedażą opodatkowaną, stanowiącego warunek uzależniający je wyłącznie do tych nabytych samochodów, w stosunku do których wystąpiła w danym miesiącu sprzedaż opodatkowana. Konstrukcja tego przypisu wskazuje na to, że celem jego wprowadzenia jest zamiar uniknięcia podwójnego opodatkowania w przypadku sprzedaży opodatkowanej wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych. W przypadku zaś sprzedaży na terenie kraju samochodów osobowych, możliwa jest zarówno sprzedaż opodatkowana ( każda sprzedaż przed pierwszą rejestracją w kraju ) jak i nie podlegająca akcyzie ( każda sprzedaż pojazdów uprzednio zarejestrowanych przed dalszą odsprzedażą w kraju ).

Reasumując należe stwierdzić, że w świetle obowiązujących przepisów prawa podatnik może pomniejszyć w deklaracji AKC-3 z załącznikiem AKC-3/E ( za dany miesiąc ) należną akcyzę za sprzedane w tym miesiącu rozliczeniowym samochody osobowe jedynie o akcyzę zapłaconą od tychże samochodów.

Powyższa informacja uwzględnia stan prawny na dzień 1 grudnia 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj