Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie
I.US.PP-2/4411/16/2005
z 10 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I.US.PP-2/4411/16/2005
Data
2005.03.10



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Szczecinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
ewidencja podatku od towarów i usług
Fundusz Pracy
koszty uzyskania przychodów
osoba bezrobotna
refundacja
zakup towarów


Pytanie podatnika
Czy podatnikowi przysługuje prawo w całości odliczyć od podatku należnego podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup narzędzi za kwotę uzyskaną ze środków Funduszu Pracy tytułem refundacji kosztów doposażenia stanowiska pracy utworzonego dla skierowanej przez organ zatrudnienia osoby bezrobotnej?


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 86 ust. 1, art. 88 ust. 1 pkt 2, ust. 3 pkt 1 i 2, oraz art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie w zakresie wniesionego zapytania dotyczącego stosowania przepisów prawa podatkowego stwierdza, że stanowisko Podatnika, iż istnieje możliwość obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur na podstawie których dokonano zakupu narzędzi ze środków Funduszu Pracy tytułem refundacji kosztów doposażenia stanowiska pracy utworzonego dla skierowanej przez organ zatrudnienia osoby bezrobotnej, jest prawidłowe.

W dniu 20.01.2005 r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek Pana Romana Stachowskiego w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, w którym wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika , że jest podatnikiem podatku Vat i rozlicza się na zasadach ogólnych. Podatnik zawarł z Prezydentem Miasta Szczecina umowę dotyczącą refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów doposażenia stanowiska pracy utworzonego dla skierowanej przez organ zatrudnienia osoby bezrobotnej .

Na tle takich okoliczności podatnik formułuje stanowisko, że przysługiwało jemu prawo w całości odliczyć od podatku należnego podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup narzędzi za kwotę uzyskaną ze środków Funduszu Pracy tytułem refundacji kosztów doposażenia stanowiska pracy utworzonego dla skierowanej przez organ zatrudnienia osoby bezrobotnej.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 86 ust. 1, art. 88 ust. 1 pkt 2, ust. 3 pkt 1 i 2, art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący.

Przepis art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stanowi, iż w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Natomiast art. 88 ust. 3 ww. ustawy stanowi, iż przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy:

  1. Wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów,
  2. Wydatków związanych z nabyciem towarów i usług oraz świadczeniem usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych nie podlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym , jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku,
  3. Wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jeżeli czynności te zostały opodatkowane,
  4. Podatku od importu towarów oraz od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stanowiących wkłady niepieniężne ( aporty ) do spółek handlowych,
  5. Wydatków na nabycie towarów celem oddania ich w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu, jeżeli zgodnie z przepisami o podatku dochodowym odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający,
  6. Nabycia towarów przez komisanta na rzecz komitenta w wykonaniu umowy komisu,
  7. Nabycia towarów przez komisanta od komitenta w ramach umowy komisu,
  8. podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w przypadku, o którym mowa w art. 11.; ;

Jednocześnie, zgodnie z art. 109 ust. 3 ww. ustawy, z wyjątkiem podatników wykonujących czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, podatnicy są zobowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90 cyt. ustawy, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzania deklaracji podatkowej.

Reasumując, przysługuje Stronie prawo do odliczenia od podatku należnego podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakupy towarów, o których mowa w przedmiotowym wniosku – w zakresie w jakim te towary wykorzystane zostaną do wykonywania czynności opodatkowanych i jednocześnie wydatki na nabycie tych towarów mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym ( z wyjątkiem przypadków wymienionych w art. 88 ust. 3 ustawy VAT).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj