Interpretacja Urzędu Skarbowego w Czarnkowie
NP-415/7/3/05
z 19 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NP-415/7/3/05
Data
2005.04.19



Autor
Urząd Skarbowy w Czarnkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
dochód z najmu
forma opodatkowania
ogólne zasady opodatkowania
oświadczenie o wyborze formy opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy oświadczenie złożone w dniu 27 stycznia 2005r. o rezygnacji z opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w sytuacji, gdy w roku 2004 uzyskiwane przychody z najmu opodatkowane były w sposób zryczałtowany ma moc prawną?


Podatniczka złożyła w tut. Urzędzie wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.Ze złożonego wniosku wynika następujący stan faktyczny.W 2004r. podatniczka wspólnie z mężem dokonała wyboru opodatkowania przychodów z tytułu najmu składnika majątku niezwiązanego z działalnością gospodarczą w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych .W dniu 27 stycznia 2005r. zostały uzgodnione z najemcami nowe warunki dotyczące umów najmu obowiązujące od 01.01.2005r. Jednocześnie w dniu 27 stycznia 2005r. do tut. Urzędu złożyła Pani pisemne oświadczenie o rezygnacji z opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od dnia 01.01.2005r.

Zdaniem podatniczki, w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne brak jest jednoznacznej regulacji prawnej, że jeżeli do 20 stycznia danego roku nie zgłoszono innej formy opodatkowania to przez cały rok jest się zobowiązanym do opłacania podatku w formie ryczałtu. Ze względu na nieprecyzyjne uregulowania prawne zdaniem wnioskodawcy przychody z najmu uzyskane w 2005r. mogą być opodatkowane na zasadach ogólnych.

Aktem prawnym regulującym ww zagadnienie jest:- ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)- ustawa z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

Stosownie do uregulowań zawartych w art. 9a ust. 6 ww ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, tj. m.in. z najmu (z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą), są opodatkowane na zasadach określonych w tejże ustawie, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Oznacza to, że podstawową formą opodatkowania przychodów uzyskanych między innymi z najmu są zasady ogólne.

Natomiast w sytuacji gdy podatnik do opodatkowania przedmiotowych dochodów chce zastosować ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest obowiązany złożyć zawiadomienie o wyborze tej formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu . Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W art. 9 ust. 4 ww ustawy ustawodawca wskazał, iż uregulowania, o których mowa wyżej mają także zastosowanie w przypadku osiągania przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, tj. między innymi przychodów z najmu.

Powyższe uregulowania prawne wskazują, iż ustawowym terminem do zmiany formy opodatkowania z wyłączeniem utraty prawa do danej formy opodatkowania jest dzień 20 stycznia roku podatkowego. Zatem w analizowanej sytuacji, jeżeli w 2004 roku skorzystała Pani z prawa wskazanego przez ustawodawcę w art.9a ust.6 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opłacała z tyt. osiąganych przychodów z najmu ryczałt od przychodów ewidencjonowanych a następnie w terminie do 20 stycznia 2005r. nie złożyła stosownego oświadczenia o zmianie formy opodatkowania, to przychody uzyskane w roku 2005 opodatkowane są nadal w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.Takie same uregulowania odnoszą się do Pani małżonka.
Stanowisko wyrażone przez Panią we wniosku jest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj