Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443 1-9/265645/117/04, PP-1/4431 103/265645/122/04
z 4 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443 1-9/265645/117/04, PP-1/4431 103/265645/122/04
Data
2004.08.04



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
faktor
koszty egzekucji
koszty postępowania
koszty procesowe
koszty sądowe
odsetki
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
1. Co stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług i jaki jest moment powstania obowiązku podatkowego dla usług faktoringowych?
2. Czy kwoty z umów zawartych przed 1 maja 2004 r., a spłaconych po 1 maja 2004 r., są traktowane według zasad sprzed 1 maja 2004 r.?
3. Czy już samo zawarcie umowy faktoringowej rodzi obowiązek podatkowy u zbywcy wierzytelności, czy spłata dłużnika odsetek za zwłokę i zasądzonych kosztów postępowania przedsądowego, sądowego i egzekucyjnego podlega opodatkowaniu według stawki 22%?
4. Czy do obliczenia wysokości podatku od towarów i usług można zastosować art. 85 ustawy o podatku od towarów i usług?
5. Czy zaniechanie naliczania i pobierania odsetek za zwłokę od nieterminowej spłaty wierzytelności jest na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowane jako zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 10.05.2004 r. (data wpływu), uzupełnione protokołem spisanym w dniu 22.06.2004 r., uprzejmie informuje:

W przypadku usług faktoringowych (zarówno faktoringu właściwego, jak również niewłaściwego) świadczonych przez faktora obrotem, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), jest pełna kwota wynagrodzenia należna od faktoranta, obejmująca również odsetki dyskontowe (dyskonto).

Obowiązek podatkowy z tytułu wykonania tych usług powstaje na zasadach ogólnych, unormowanych w art. 19 ust. 1, ust. 4 oraz ust. 11 wymienionej ustawy o podatku od towarów i usług.

W sytuacji, gdy dochodzi do sprzedaży wierzytelności, obrotem u podmiotu sprzedającego wierzytelność wcześniej zakupioną - w myśl wskazanego art. 29 ust. 1 cytowanej ustawy - jest kwota należna obejmująca całość świadczenia należnego od nabywcy. Zasada ta ma zastosowanie również wówczas, gdy przedmiotem sprzedaży jest nie tylko wierzytelność główna, lecz sprzedawana jest wraz z wierzytelnościami odsetkowymi. Obowiązek podatkowy z tego tytułu powstaje - podobnie jak w przypadku usług faktoringowych - na zasadach ogólnych, w oparciu o wyżej wymienione przepisy.

Spłata przez dłużnika odsetek za zwłokę i zasądzonych kosztów postępowania przedsądowego, sądowego i egzekucyjnego podlega opodatkowaniu. Wyjaśnić należy, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług kwota należna obejmuje całość świadczenia, ale należnego od nabywcy. Skoro więc kwoty te są przekazywane faktorowi przez dłużnika, a więc przez podmiot, na rzecz którego nie świadczy on żadnej usługi - toteż nie powiększają one wartości obrotu faktora.

Obrót ten jest również powiększany z tytułu zaniechania naliczania i poboru odsetek za zwłokę od nieterminowej spłaty wierzytelności. Art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy, o której mowa, stanowi wprawdzie, że przez świadczenie usług rozumie się także zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji, lecz przepis ten miałby zastosowanie w tym przypadku tylko wówczas, gdyby dłużnik płacił faktorowi za powstrzymanie się od poboru odsetek. Nieodpłatne świadczenie tego rodzaju usług - nie podlega opodatkowaniu, gdyż są to usługi związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a więc nie są spełnione przesłanki z art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wyjaśniając kolejne wątpliwości Spółki należy zauważyć, iż zgodnie z w/w art. 29 ust. 1 cytowanej ustawy podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest obrót. Podstawa ta ustalana jest w tym celu, by bezpośrednio do niej odnieść odpowiednią stawkę podatku, o której mowa w art. 41 wymienionej ustawy. Wprawdzie w przypadku świadczenia usług art. 85 ustawy o podatku od towarów i usług dopuszcza inny sposób obliczania kwoty podatku należnego, tj. zastosowanie np. 18,03% zamiast 22%, lecz jest to możliwe tylko w odniesieniu do wartości dostawy. Natomiast nie może mieć on zastosowania w odniesieniu do obrotu ustalonego w wyżej omówiony sposób.

W zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług należy także wyjaśnić, iż zgodnie z interpretacją Ministra Finansów zawartą w piśmie z dnia 24.06.2004 r., Nr PP3-812-458/2004/AK/1786, poszczególne czynności prawno-podatkowe winny być ocenione na gruncie przepisów obowiązujących w dniu wykonania tej czynności.

Zatem, jeśli umowa na wykonanie danej usługi została zawarta przed dniem 1 maja 2004 r., lecz nie została ona do tego dnia wykonana zgodnie z wolą stron - to czynność ta winna być oceniona na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. i wydanych w oparciu o nią rozporządzeń wykonawczych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj