Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
DF1/415/9/23/05/AS
z 11 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF1/415/9/23/05/AS
Data
2005.04.11



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
darowizna
prace wykończeniowe
przeniesienie prawa własności
ulga budowlana
wkład do spółdzielni mieszkaniowej


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy ewentualnych konsekwencji finansowych w postaci zwrotu wykorzystanej ulgi budowlanej w związku z dokonaniem darowizny lokalu mieszkalnego synowi.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 216 i art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13.01.2005r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 18.01.2005r.), uzupełnionego pismem z dnia 08.02.2005r. (data wpływu 11.02.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania art. 27 a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r. (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów uznaje stanowisko Pana wyrażone w ww. wniosku za prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 18.01.2005r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Wniosek uzupełniono w dniu 11.02.2005r. o opłatę skarbową i własne stanowisko w sprawie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w latach 1995 - 2001 dokonywał Pan wspólnie z małżonką wpłat wkładu budowlanego do Spółdzielni Mieszkaniowej na poczet budowy lokalu mieszkalnego. W 2001r. Spółdzielnia aktem notarialnym przeniosła na Państwa własność tego lokalu, co zostało odnotowane w Księdze Wieczystej w Sądzie Rejonowym. Od momentu przeniesienia własności mieszkania do chwili obecnej nadal prowadzone są przez Wspólnotę Mieszkaniową drobne prace wykończeniowe, takie jak: uporządkowanie terenu, zakończenie budowy garaży. Przez cały okres trwania inwestycji, tj. w latach 1995 - 2004 korzystaliście Państwo z ulgi budowlanej, dokonując odliczeń od podatku w rozliczeniach rocznych. Obecnie planujecie Państwo przekazać ww. lokal mieszkalny w formie darowizny synowi, który nie posiada własnego mieszkania.

Pytanie dotyczy ewentualnych konsekwencji finansowych w postaci zwrotu wykorzystanej ulgi budowlanej w związku z dokonaniem darowizny ww. lokalu mieszkalnego synowi.

Zdaniem Państwa kwota ulgi budowlanej nie podlega zwrotowi, gdyż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie nakładają na podatników tego obowiązku w przedstawionym przypadku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) do końca 2001 roku dawała podatnikom możliwość skorzystania z ulgi, która była związana z ponoszeniem wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe, w tym na nabycie wkładu budowlanego lub mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej.

Z dniem 1 stycznia 2002r. z ustawy o podatku dochodowym zostały skreślone ulgi mieszkaniowe. Jednakże zgodnie z przepisami przejściowymi osoby, które rozpoczęły już inwestycje mieszkaniowe przed 1 stycznia 2002r., a więc nabyły prawo do ulgi i poniosły wydatki związane z tą inwestycją, mogły te wydatki odliczać na zasadach obowiązujących do końca 2001r.

Ustawodawca przewidział też możliwość utraty prawa do już wcześniej wykorzystanej ulgi mieszkaniowej.

Na mocy przepisu art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 z późn. zm.) rozciągnięto moc obowiązującą przepisu art. 27a ust. 13 w jego brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r. również względem wymienionych w tym przepisie zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002r.

W świetle ww. przepisów przekazanie przez Państwa w formie darowizny przejętego na własność aktem notarialnym lokalu mieszkalnego - synowi, nie pociąga za sobą konieczności doliczenia do podatku kwot poprzednio odliczonych z tytułu wpłat wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej.

A zatem stanowisko Pana wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj