Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PB1/423/42/03/GB
z 29 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB1/423/42/03/GB
Data
2004.01.29



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Korekta deklaracji --> Prawo do korekty deklaracji


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
potrącalność kosztów
prawo podatkowe
składki na ubezpieczenia społeczne
wynagrodzenie za pracę
zaliczka miesięczna


Pytanie podatnika
1. Czy konieczne jest złożenie korekt PIT - 4 za 2003 r., gdy były sporządzone na podstawie listy płac ? 2. Czy przesunięcie w czasie terminu dokonania wpłat wynagrodzeń a w związku z tym naliczania i wykazania w deklaracji ZUS składek na ubezpieczenie społeczne, wywiera skutki w zakresie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz obowiązku korekty deklaracji CIT - 2 ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście w odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 10.12.2003 r. (data wpływu: 11.12.2003 r. ) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, działając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz.926 ze zm.) przekazuje poniższe informacje:

ad. 1Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r Nr 54, poz. 654 ze zm.) za koszty uzyskania przychodów uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust 1 tej ustawy.Kosztami uzyskania przychodów, co do zasady, są wynagrodzenia pracowników za pracę wykonywaną w ramach stosunku pracy i pochodne od tych wynagrodzeń m. in. składki ZUS od wynagrodzeń obciążających koszty.

Kwestię zaliczania wydatków (kosztów) do kosztów uzyskania przychodów w poszczególnych okresach podatkowych reguluje przepis art. 15 ust. 4 cytowanej wyżej ustawy. Z treści tego przepisu wynika, że koszty uzyskania przychodu są potrącalne tylko w tym roku podatkowym którego dotyczą tj. potrącalne są też koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba, że ich zarachowanie nie było możliwe. W tym przypadku są one potrącalne w tym roku, w którym zostały poniesione. Z powyższego wynika, że koszty uzyskania przychodów potrącalne są w tym okresie podatkowym, którego przychodów dotyczą, natomiast w przypadku gdy nie jest to możliwe - mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tego okresu podatkowego, w którym zostały poniesione.

Stosownie do ww. przepisów wynagrodzenia brutto należne za pracę wykonaną w danym miesiącu, wynikające z listy płac za dany miesiąc należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tego miesiąca, bez względu na datę ich faktycznej wypłaty. Również składki na ubezpieczenie społeczne pokrywane przez pracodawcę, obliczone od tych wynagrodzeń powinny obciążać koszty tego samego miesiąca co wynagrodzenia, gdyż dotyczą one tych wynagrodzeń bez względu na to, w jakim terminie składki te należy ująć w deklaracji rozliczeniowej ZUS.

Z przedstawionego w przedmiotowym wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka w okresie do X. 2003 r. ze względu na dokonywanie z opóźnieniem wypłat wynagrodzeń pracownikom, deklarowała składki ubezpieczeniowe na podstawie listy płac, a w XII. 2003 r. dokonała korekt deklaracji ZUS wykazując składki ubezpieczeniowe od pensji postawionych do dyspozycji pracowników w poszczególnych miesiącach.Mając na uwadze powołane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przesunięcia w czasie terminu dokonywania wypłat wynagrodzeń, a w związku z tym naliczania i wykazywania w deklaracji ZUS składek na ubezpieczenie społeczne nie wywoła żadnych skutków, gdy w danym miesiącu /roku podatkowym/ podatnik dysponuje dowodami umożliwiającymi zarachowanie należnych kwot wynagrodzeń oraz należnych od nich składek na ubezpieczenie społeczne (w przypadku Spółki takim dowodem jest lista płac ).

W takim przypadku nie jest konieczne składanie przez Spółkę korekt deklaracji CIT - 2. Jeśli jednak w wyniku dokonanych przez Podatnika korekt deklaracji ZUS wystąpiły zmiany mające wpływ na wysokość kosztów, wtedy należy skorygować deklaracje CIT - 2 za odpowiednie miesiące 2003 r.

Ad. 2W myśl art. 11 przychodami, z zastrzeżeniem art. 14 - 16, art 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r Nr 14, poz. 176 ze zm.) są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.Na podstawie art. 38 ustawy płatnicy, o których mowa w art. 31, 33 - 35, przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2, kwoty pobranych zaliczek na podatek, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru, która zawiera łączna sumę wypłat dokonanych w danym miesiącu (...).Jak wynika z powyższego w deklaracji PIT - 4, Spółka jako płatnik winna była wykazać sumę wypłat faktycznie dokonanych lub postawionych do dyspozycji pracowników w poszczególnych miesiącach.

Zgodnie z art. 81a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprawnienie do skorygowania deklaracji przysługuje:1) płatnikom, jeżeli w złożonej deklaracji wykazali:a) podatek pobrany w wysokości mniejszej lub większej od należnej,b) podatek należny w wysokości mniejszej lub większej od pobranej,2) inkasentom, jeżeli w złożonej deklaracji wykazali:a) podatek należny w wysokości mniejszej od pobranej,b) podatek w wysokości mniejszej lub większej od pobranej.W przypadku złożenia przez Sp. z o.o. korekt deklaracji PIT - 4, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście informuje, że płatnikom którzy w złożonej deklaracji; wykazali oraz wpłacili podatek w wysokości większej od wysokości pobranego podatku albo wykazali oraz wpłacili podatek w wysokości większej od należnej albo nie będąc zobowiązanym do składania deklaracji, wpłacili podatek w wysokości większej od należnej przysługuje na podstawie art. 75 § 2 pkt 2 a - c i § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, prawo złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty.

Ad.3 Jak wyjaśniono w punkcie ad 1. nin. informacji wynagrodzenia brutto (tj. łącznie z podatkiem dochodowym od osób fizycznych) należne za pracę wykonaną w danym miesiącu, wynikające z listy plac za dany miesiąc należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tego miesiąca, bez względu na datę ich faktycznej wypłaty.Podatek dochodowy od osób fizycznych stanowi element wynagrodzenia brutto i nie może być traktowany jako odrębny koszt uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj