Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tychach
US.PD/415/11/2005
z 19 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/415/11/2005
Data
2005.04.19



Autor
Urząd Skarbowy w Tychach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
świadczenie alimentacyjne
źródła przychodu


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy rozliczyć w zeznaniu rocznym zasądzone wyrokiem sądu od współmałżonka, z którym podatnik pozostaje we współnym pozyciu środki na utrzymanie?


Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę: Przedmiotem zapytania są wątpliwości co do kwestii uznania za przychód i opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zasądzonych wyrokiem sądu od współmałżonka, z którym wnioskodawczyni pozostaje we wspólnym pożyciu środków na jej utrzymanie, nazywanych w piśmie "świadczeniem alimentacyjnym".

Stanowisko podatnika: Na mocy art. 28 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 1964r. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) jeżeli jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, sąd może nakazać, ażeby wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa: Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że małżeństwo wnioskodawczyni nie zostało rozwiązane ani nie orzeczono separacji, nie ustała również wspólność majątkowa. Wnioskodawczyni wystąpiła jedynie do sądu, aby część dochodów męża z tytułu emerytury była wypłacana do jej rąk z przeznaczeniem na utrzymanie.Na mocy art. 28 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 1964r. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) jeżeli jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, sąd może nakazać, ażeby wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka. Natomiast w przeciwieństwie do powyższego obowiązek alimentacyjny to obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania obciążający krewnych w linii prostej i rodzeństwo (art. 128 k.r.o.), obejmujący przysposabiających i przysposobionych (art. 131 k.r.o.), niektórych powinowatych (art. 144 k.r.o.) oraz występujący wobec małżonka rozwiedzionego lub po orzeczeniu separacji (art. 130 k.r.o.). Dlatego też w przedmiotowej sprawie nie znajduje zastosowania art. 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zgodnie, z którym za przychody z innych źródeł uważa się m.in. alimenty z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci. W związku z tym, że otrzymane przez wnioskodawczynię świadczenie nie stanowi alimentów w rozumieniu Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie jest również przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i w zeznaniu rocznym winno być jedynie wykazane po stronie przychodów małżonka. Wobec powyższego organ podatkowy uznał stanowisko strony za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj