Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/US37/ZI/113/AM/05
z 31 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/US37/ZI/113/AM/05
Data
2005.03.31



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
masa spadkowa
odszkodowania
spadkobiercy
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy w opisanej sytuacji wypłacona kwota odszkodowania podlega zwolnieniu od podatku dochodowego?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a, 216 § 1 i § 2 oraz 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym dnia 08.03.2005 r., uzupełnionym w dniu 22.03.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego , jako prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż w roku 1997 Pana żona złożyła do sądu pracy pozew przeciwko firmie X o odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę oraz świadczenie pieniężne z funduszu świadczeń socjalnych. Po śmierci żony w 1999 roku w wyniku przeprowadzonego postępowania spadkowego, Pan i Pana syn staliście się następcami prawnymi po zmarłej. Wdniu 14 lipca 2003 roku sąd po rozpoznaniu w dniu 01 lipca 2003 roku sprawy z powództwa Pana i Pana syna przeciwko firmie X w Warszawie o odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę, świadczenie pieniężne z funduszu świadczeń socjalnych, zasądził od firmy X na rzecz Pana i Pana syna kwotę 3711,24 zł. wraz z dalszymi ustawowymi odsetkami od dnia 01.11.1997 r. do dnia zapłaty tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę. Tytułem odszkodowania w styczniu 2004 roku otrzymał Pan od firmy X kwotę 1237,08 zł.. Pozostałą kwotę otrzymał Pan w styczniu 2005 roku.

Zdaniem Pana otrzymane na podstawie wyroku sądu odszkodowanie, które zostało Panu wypłacone w dwóch "ratach"- pierwsza w styczniu 2004 roku , druga w styczniu 2005 roku - nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 21 ust 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są - inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:

a) otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,

b) dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby szkody mu nie wyrządzono.

W Pana przypadku, zdaniem organu podatkowego , nie będzie obowiązku odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od wypłaty związanej z wyrokiem sądu, pod warunkiem, że nie dotyczy ona korzyści, które Pana żona by uzyskała, gdyby jej szkody nie wyrządzono. Brak obowiązku odprowadzania zaliczki na podatek ma zastosowanie jedynie w przypadku szkody rzeczywistej. Reasumując, w myśl przytoczonego wyżej przepisu otrzymane w 2004 i 2005 roku od firmy X odszkodowanie nie podlega opodatkowaniu z uwagi na to, że rekompensuje poniesioną rzeczywistą szkodę.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj