Interpretacja Urzędu Skarbowego w Choszcznie
US-PP-443/9/2005
z 22 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-PP-443/9/2005
Data
2005.03.22



Autor
Urząd Skarbowy w Choszcznie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
produkcja rolna
sprzedaż produktów rolnych


Pytanie podatnika
Czy do dnia 03.09.2000 r. sprzedaż produktów rolnych (zboża, rzepak, inwentarz żywy) była zwolniona od podatku VAT?


Pismem z dnia 31 stycznia 2005 r. Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Choszcznie o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym przedstawiając stan faktyczny:

Spółka od 15.07.1994 r. dzierżawi od Agencji Nieruchomości Rolnych, nieruchomość rolną. Prowadzi tam działalność gospodarczą, która polega na produkcji rolnej (uprawy rolne połączone z chowem zwierząt gospodarskich). Wyprodukowane produkty rolne sprzedaje w obrocie rynkowym. W okresie prowadzenia działalności gospodarczej składała deklaracje dla podatku do towarów i usług VAT-7, wykazując w rozliczeniach zwolnienie od podatku VAT.

Zarząd Spółki zwraca się z prośbą o udzielenie informacji, czy do dnia 03.09.2000 r. sprzedaż produktów rolnych (zboża, rzepak, inwentarz żywy) była zwolniona od podatku VAT.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko: że do dnia 03.09.2000 r. prawidłowo stosował przy sprzedaży produktów rolnych zwolnienie z podatku VAT.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Choszcznie informuje, iż:

W świetle unormowań zawartych w ustawie o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązek prawidłowego zakwalifikowania wykonanej usługi lub danego wyrobu do określonego grupowania SWW należy do wykonawcy usługi lub wyrobu, na którym też ciąży obowiązek wskazania w wystawianej przez siebie fakturze VAT symbolu usługi lub wyrobu określonego w tej klasyfikacji w przypadku sprzedaży w kraju usługi zwolnionej od podatku lub opodatkowanej stawką preferencyjną. W przypadku więc gdy podatnik ma wątpliwości, czy prawidłowo zakwalifikuje dokonywane przez siebie usługi powinien wystąpić do Urzędu Statystycznego z wnioskiem o zakwalifikowanie towaru i usługi do odpowiedniego symbolu SWW i KWiU.

Organami kompetentnymi do wydawania opinii klasyfikacyjnych usług są jedynie stosowe organy GUS, a organy podatkowe nie są uprawnione do wydawania jakichkolwiek opinii w tym zakresie (Wyrok NSA z dnia 25.05.1995 r. SA/Po 255/95 oraz z dnia 14.09.1995 r. SA/Po 724/95).

Przepisem art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zmianami) obowiązującej do dnia 03.09.2000 r. ustawodawca zwolnił od podatku od towarów i usług czynności, o których mowa w art. 2, dotyczące towarów wymienionych w załączniku nr 1.

W załączniku Nr 1 do ustawy o podatku VAT "Wykaz towarów, których sprzedaż jest zwolniona od podatku" została zwolniona od podatku VAT następującą sprzedaż towarów o symbolu SWW:

  • 40 "Produkty upraw polowych i łąkowych, z wyłączeniem produktów konsumpcyjnych roślin innych stref klimatycznych (SWW: 4035)",
  • 42 "Produkty hodowli".

Przepisy ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i ustawy o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 68, poz. 805) wprowadziły od dnia 4 września 2000 r. stawkę 3 % podatku VAT od produktów rolnych sklasyfikowanych pod symbolem SWW 40 i 42.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji .

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Choszcznie informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie w przedstawionym stanie faktycznym, w zakresie żądanego przez Podatnika pytania i w obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia stanie prawnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj