Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pleszewie
PP-443/16/2005/IPP
z 18 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/16/2005/IPP
Data
2005.04.18



Autor
Urząd Skarbowy w Pleszewie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura korygująca
nabywca
otrzymanie faktury
podpis


Pytanie podatnika
Czy podatnik jest zobowiązany uzyskać na fakturze korygującej podpis odbiorcy jeżeli miała miejsce częśćiowa sprzedaż towaru ?


Tutejszy Organ uznaje za prawidłowe stanowisko podatnika zawarte we wniosku złożonym w dniu ... dotyczące braku obowiązku podpisywania przez nabywcę faktury korygującej VAT.

W złożonym w dniu ... wniosku podatnik zwrócił się z prośbą o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie braku obowiązku podpisywania przez odbiorcę faktury korygującej VAT.

Zgodnie z § 12 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług( Dz. U. Nr 97, poz. 971 ) faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, powinna zawierać co najmniej:1) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;2) numery identyfikacji podatkowej sprzedaży i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;3) dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;4) nazwę towaru lub usługi;5) jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonywanych usług;6) cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostko- wą netto);7) wartość towarów lub wykonywanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);8) stawki podatku;9) sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonywanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych z podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;10) kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;11) wartość sprzedaży towarów lub wykonywanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;12) kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

W związku z tym, że w § 12 w/w rozporządzenia nie zawarto warunków podpisywania faktur osoba wystawiająca lub odbierająca nie ma obowiązku ich podpisywania.

W przypadku wystawienia faktury korygującej należy zauważyć. że zgodnie z § 19 ust. 4 wyżej cytowanego rozporządzenia " Sprzedawca jest zobowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 14 ust. 2 pkt 3, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art.99 ust. 2 i 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy".

Z przedstawionej we wniosku sytuacji faktycznej, wystawiono fakturę VAT sprzedaży na całość zamówionego towaru., a doszło dostawy tylko części zamówionego towaru. W związku z powyższym zachodzi konieczność wystawienia faktury korygującej

Cytowany powyżej przepis określa, że przez nabywcę, sprzedawca jest zobowiązany posiadać potwierdzenie faktury korygującej za wyjątkiem określonych przypadków, które w opisanej sytuacji nie zachodzą.

W związku z tym w przedstawionej sytuacji faktycznej wymagane jest posiadanie przez sprzedawcę, potwierdzenia przez nabywcę otrzymania faktury korygującej.

Ustawodawca nie określił formy tego potwierdzenia, więc niekoniecznie musi to być podpisane przez nabywcę faktury korygującej.

Powyższe postanowienie wydano na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia - ewentualna zmiana stanu prawnego skutkuje utratą aktualności interpretacji.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pouczenie : Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ( Dz. U. z 1997 roku, Nr 137, poz. 926 ze zm. ) - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy podatnikowi prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pleszewie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj