Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gorlicach
PP-443/1/2005
z 15 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/1/2005
Data
2005.02.15



Autor
Urząd Skarbowy w Gorlicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek od towarów i usług
środek trwały
towar


Pytanie podatnika
Czy istnieje mozliwość dokonania korekty deklaracji VAT za czerwiec i wrzesień 2004 r., jeśli w chwili obecnej podatnik dokona przekwalifikowania samochodów zaliczonych uprzednio do środków trwałych na towary handlowe i odliczenia podatku VAT w wysokości 100% ?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r. Nr 8 poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach, dokonując interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 4 stycznia 2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 31 stycznia 2005 r. postanawia odmówić potwierdzenia stanowiska wnioskodawcy i przedłożyć własne stanowisko w sprawie.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny wynikający z wniosku:
Podmiot prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami.
W czerwcu 2004 r. zakupił samochód osobowy do prowadzenia działalności gospodarczej jako środek trwały. Z faktury dokumentującej zakup tego samochodu dokonał odliczenia podatku VAT z niej wynikającego w wysokości 50% zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Samochód ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i od lipca 2004 r. dokonywano odliczenia amortyzacji.
We wrześniu 2004 r. samochód ten został sprzedany i do wartości netto sprzedaży doliczono 22% podatku VAT z tytułu tej sprzedaży. W tym samym miesiącu podatnik zakupił następny samochód osobowy jako środek trwały odliczając VAT naliczony w wysokości 50%. W grudniu 2004 r. samochód ten został sprzedany z podatkiem VAT w wysokości 22% doliczonym do całej wartości netto sprzedawanego samochodu.

Zapytanie dotyczy: czy istnieje możliwość dokonania korekty deklaracji VAT-7 za czerwiec i wrzesień 2004 r. jeśli w obecnej chwili podatnik dokona przekwalifikowania tych samochodów ze środków trwałych na zakup towarów handlowych z możliwością odliczenia podatku VAT w 100% jak od zakupu towarów handlowych...

Stanowisko wnioskodawcy:
wnioskodawca uważa, ze może dokonać korekty deklaracji VAT-7 za wskazane miesiące przenosząc wartość nabycia środków trwałych do pozycji nabycia pozostałych towarów i usług oraz dokonać odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości.

Odnosząc się do zagadnienie poruszonego w piśmie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach wyjaśnia:
podmiot dokonując nabycia towaru, w chwili jego zakupu ma obowiązek określić jakim celom ten towar ma służyć - czy jest to towar handlowy, czy stanowi on koszt uzyskania przychodów w świetle podatku dochodowego (zaklasyfikowany do pozostałych wydatków lub występuje jako koszt w postaci dokonywanych odpisów amortyzacyjnych).
Do takiego wyodrębnienia zobowiązują przepisy dotyczące możliwości dokonywania odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach zakupu, co do których stosuje się różne zasady) odliczenie w całości lub udziałem procentowym, albo brak możliwości odliczenia).
Towar nabyty przez podatnika, którym rozporządzono w chwili zakupu w ten sposób, że został on zakwalifikowany jako środek trwały poprzez zaewidencjonowanie go w ewidencji środków trwałych oraz dokonywanie odpisów amortyzacyjnych, nie może stać się towarem handlowym poprzez dokonanie korekt deklaracji w obecnej chwili, gdyż towarem tym już rozporządzono w inny sposób w dniu jego nabycia.
Potwierdzeniem tego jest również fakt, iż za miesiące w których miało miejsce nabycie przedmiotowych samochodów zostały złożone deklaracje podatkowe, z których jednoznacznie wynika, ze były to zakupy środków trwałych a tym samym podatnik skorzystał z przysługującego mu prawa dokonania odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie tych samochodów.
Skoro były to samochody osobowe, prawidłowo postąpił Pan dokonując odliczenia VAT naliczonego zgodnie z zapisem art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w wysokości 50% kwoty określonej w fakturze nie więcej niż 5.000 zł.
Odliczenia dokonał Pan na ogólnych zasadach tj. na podstawie zapisu art. 86 ust. 10 cyt. wyżej ustawy, a zatem brak jest podstaw do złożenia korekt deklaracji VAT uwzględniających całą wartość podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup tych środków trwałych.
Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje podatnikom, którzy nie dokonali obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach określonych w art. 86 ust. 10, 11,12,16 i 18. Podatnicy ci mogą dokonać takiego odliczenia poprzez złożenie korekt deklaracji za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego niezależnie od terminu obniżenia kwoty podatku.
Przepis ten nie będzie miał jednak zastosowania do Pana sytuacji, gdyż dokonując zakupu przedmiotowych samochodów w VI i IX 2004 r. skorzystał Pan z przysługującego prawa do odliczenia podatku naliczonego na zasadach określonych w ustawie.
A zatem sprzedaż samochodu osobowego znajdującego się w ewidencji środków trwałych od 1 maja 2004 r. podlega opodatkowaniu podatkiem VAT od całej wartości sprzedaży gdyż przysługiwało Panu prawo (aczkolwiek okrojone bo tylko 50% nie więcej niż 5000 zł) do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.
Sprzedaż ta mogłaby korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z zapisem § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), jeżeli samochody te były by towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy VAT tj. takimi których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Jednocześnie informuje się, ze niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego opisanego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji, który jest taki sam jak w dacie zaistnienia zdarzenia i traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów prawa, które były jej przedmiotem. Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla niego organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, które wnosi się za pośrednictwem tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj