Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie
IIIUS.DPP2/44406/05/28/2005
z 6 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIIUS.DPP2/44406/05/28/2005
Data
2005.04.06



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Szczecinie


Temat
Podatek od towarów i usług

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
faktura
faktura handlowa
karnet
kontrahent zagraniczny
paliwo
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)
usługi transportowe
zakup towarów


Pytanie podatnika
Jak należy prawidłowo rozliczyć transakcję zakupu paliwa do samochodu ciężarowego w państwie członkowskim Unii Europejskiej i jak prawidłowo ją zaewidencjonować?


Do organu podatkowego wpłynęło zapytanie, z którego wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług transportu międzynarodowego między innymi na zlecenie podmiotu zagranicznego zarejestrowanego jako podatnik podatku od wartości dodanej. Duński kontrahent w ramach współpracy udostępnia podatnikowi swoją kartę paliwową, z której wnoszący zapytanie korzysta kupując paliwo do samochodu ciężarowego, świadcząc usługi transportowe na obszarze Unii Europejskiej, czyli poza granicami kraju. Następnie kontrahent duński obciąża wnoszącego zapytanie za to paliwo fakturą netto.

Wobec wątpliwości w stosowaniu przepisów prawa podatkowego podatnik sformułował pytanie, jak należy prawidłowo rozliczyć powyższą transakcję i jak prawidłowo ją zaewidencjonować?

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, że przepisy prawa podatkowego skutkują obowiązkiem wystawienia faktury wewnętrznej i jej ujęciem w deklaracji VAT-7, wykazując jednocześnie podatek VAT należny i naliczony.

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie ocenia stanowisko wnoszącego zapytanie jako nieprawidłowe.

Wobec powyższego postanowiono jak w rozstrzygnięciu z następujących przyczyn:

Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

  1. Odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. Eksport towarów,
  3. Import towarów,
  4. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do przepisu art. 9 ust. 1 cyt. ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Powyższe oznacza, iż podatnik dokonując nabycia paliwa do samochodu ciężarowego poza terytorium kraju, wykonał czynność, która nie podlega polskiej ustawie o podatku od towarów i usług. Zatem w przedstawionym stanie faktycznym podatnik nie może ująć faktury zakupu paliwa dokonanego poza terytorium kraju w polskiej deklaracji dla podatku od towarów i usług, ponieważ w przedmiotowej sytuacji nie wystąpiło wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 oraz art. 9 ust. 1 ustawy o VAT.

Jednocześnie tutejszy organ informuje, że wnoszący zapytanie - z tytułu wykonania czynności będącej przedmiotem zapytania - nie jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 i 110 ww. ustawy, ponieważ na gruncie podatku VAT nabycie paliwa poza terytorium kraju (zgodnie z przedstawionym przez podatnika stanem faktycznym) nie podlega polskiej ustawie o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj