Interpretacja Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich
PP/443-8/05
z 18 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-8/05
Data
2005.04.18



Autor
Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
usługa nieodpłatna


Pytanie podatnika
Spółka wykonała nieodpłatnie usługę pokrycia dachu sali gimnastycznej szkoły, z wykorzystaniem majątku przedsiębiorstwa i przez pracowników przedsiębiorstwa.Spółka zwraca się z zapytaniem, czy na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535 ze zm.) wykonana nieodpłatnie usługa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.


Pismem z dnia 14 stycznia 2005r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przedstawiony przez podatnika stan faktyczny;

Spółka wykonała nieodpłatnie usługę pokrycia dachu sali gimnastycznej szkoły. Usługa ta wykonana została na rzecz Stowarzyszenia i Rozwoju Wsi przez pracowników firmy z wykorzystaniem majątku przedsiębiorstwa.W swoim wniosku Spółka zwraca się z prośbą o zajęcie stanowiska w kwestii opodatkowania nieodpłatnie świadczonych usług na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zmianami), uznając, że wykonana nieodpłatnie usługa związana jest z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a co za tym idzie nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich wyjaśnia;

Zakres czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT został określony w art.5 w/w ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art.5, ust.1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W przpadku świadczenia usług ustawodawca określił wyjątki od tej zasady, zgodnie z którymi opodatkowaniu podlega również świadczenie usług niemających charakteru odpłatnego, lecz zrównane w zakresie opodatkowania z odpłatnym świadczeniem usług. Zgodnie bowiem z art.8 ust.2 ustawy o VAT za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu, uznaje się również każde nieodpłatne świadczenie, niebędące dostawą:
1) na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników;
2) wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz
3) wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług

- jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami.

Jak wynika z powyższego ustawa rozciąga opodatkowanie również na niektóre usługi wykonywane nieodpłatnie. Dotyczy to takich sytuacji, w których podatnik podejmując określone czynności w istocie staje się konsumentem takich usług, co do których służyło mu wcześniej prawo do odliczenia (całości lub części) podatku naliczonego. Brak ich opodatkowania prowadziłby do faktycznego nieopodatkowania konsumpcji.

Istota konstrukcji podatku VAT wyraża się tym, że każdy z podatników na swoim etapie obrotu towarami czy usługami, dokonując naliczenia podatku należnego VAT obciążającego kolejnego odbiorcę, ma jednocześnie prawo do odliczenia od swojego podatku należnego podatku, którym obciążyli go jego dostawcy przy nabyciu towarów i usług. Zasadą, będącą elementem całej konstrukcji podatku VAT jest więc obciążenie jego ciężarem ostatecznego konsumenta. Opodatkowanie podatkiem VAT świadczeń nieodpłatnych ma na celu wyeliminowanie sytuacji, kiedy podatnik VAT, nabywający towar lub usługę, korzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego, a następnie przekazuje nieodpłatnie taki towar lub usługę ostatecznemu konsumentowi. Brak opodatkowania nieodpłatnego świadczenia oznaczałby, że nikt (ani podatnik, ani ostateczny konsument) nie zapłaciłby podatku VAT.Obowiązek opodatkowania uzależniony jest od istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług związanych z dokonanym świadczeniem. Tak więc obowiązek opodatkowania nieodpłatnego świadczenia występuje zawsze, gdy prawo do odliczenia podatku naliczonego istniało, nawet jeżeli podatnik z tego prawa nie skorzystał.

Jeżeli więc podatnik, wykorzystując do wykonania usługi majątek firmy, miał prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów (narzędzi, urządzeń), wykorzystywanych do wykonania usługi, o której mowa w piśmie, to usługa ta, mimo iż świadczona nieodpłatnie, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podatku VAT obowiązującej dla danej usługi.

Jeżeli natomiast przy nabyciu towarów i usług , które związane były z nieodpłatną usługą podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku z tytułu ich nabycia, usługa taka nie będzie podlegała opodatkowaniu. Regulacja taka, oprócz zasad powszechności opodatkowania i neutralności VAT, zabezpiecza również przed podwójnym opodatkowaniem, ponieważ opodatkowanie w takich przypadkach podatnika, który nie miał prawa do odliczenia podatku od towarów i usług związanych z usługą nieodpłatną, prowadziłoby do podwójnego opodatkowania.

Opodatkowanie zatem usług świadczonych nieodpłatnie determinowane jest prawem do odliczenia podatku z tytułu nabycia przez podatnika związanych z nimi towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe tut. organ podatkowy uznał stanowisko podatnika w tej sprawie za nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do treści art.14b §1 Ordynacji podatkowej interpretacja o której mowa w art.14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14b §2 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj