Interpretacja Urzędu Skarbowego w Augustowie
US.IV/443-9/2005
z 19 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.IV/443-9/2005
Data
2005.04.19



Autor
Urząd Skarbowy w Augustowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
decyzja administracyjna
opłata
umowa cywilnoprawna
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Na terenie Powiatu ... użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa ustanowione zostało na podstawie umów cywilnoprawnych lub w drodze decyzji administracyjnych wydanych przez Wojewodę. Czy opłaty, które zostały ustanowione decyzją administracyjną podlegają opodatkowaniu po 1.05.2004 r., a obowiązek podatkowy obejmuje jedynie opłaty za wieczyste użytkowanie ustanowione na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych?


UZASADNIENIE Pismem z dnia 24.01.2005r. (data wpływu 27.01.2005r.) Starostwo Powiatowe ... zwróciło się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, przedstawiając stan faktyczny:Na terenie Powiatu ... użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa ustanowione zostało na podstawie umów cywilnoprawnych lub w drodze decyzji administracyjnych wydanych przez Wojewodę.

STANOWISKO PODMIOTU:W ocenie wnioskodawcy opłaty, które zostały ustanowione decyzją administracyjną nie podlegają opodatkowaniu po 1 maja 2004r. Obowiązek podatkowy obejmuje jedynie opłaty za wieczyste użytkowanie ustanowione na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA: Naczelnik Urzędu Skarbowego w Augustowie mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:–przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;–wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze;–wydanie towarów na podstawie umowy komisu;–wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu;–ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz jego przekształcenie.

W świetle powołanych przepisów oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów zawartej w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, nie daje bowiem praw do rozporządzania gruntem jak właściciel. Uznać zatem należy, iż jest ono świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy.

Zgodnie z przepisem zawartym w art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Jeżeli więc organ władzy publicznej wykonuje określone czynności, działając jako strona umów cywilnoprawnych staje się podatnikiem podatku od towarów i usług a wykonywane przez ten organ czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem, instytucje takie są podatnikami podatku od towarów i usług jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny.

W świetle zatem powyższego stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym i wiąże organy podatkowe do czasu zmiany przepisów.Interpretacja nie jest wiążąca dla podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia /art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej/.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj