Interpretacja Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich
PP/443-18/05
z 14 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-18/05
Data
2005.04.14



Autor
Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura
podatek od towarów i usług
usługi teleinformatyczne


Pytanie podatnika
Firma świadczy usługi dostępu do sieci internetu, które od 1 marca 2005r. podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki VAT 22%.Pytanie podatnika dotyczy możliwości wystawienia faktury za rok, na żądanie klienta, osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej.


Pismem z dnia 14 marca 2005r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przedstawiony przez Pana stan faktyczny;

Pana Firma świadczy usługi dostępu do sieci internetu, które jako wyłączone ze zwolnienia, od 1 marca 2005r., zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zmianami) podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podatku VAT 22%. Pytanie Pana dotyczy możliwości wystawienia faktury za rok, na żądanie klienta, osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich wyjaśnia;

Zgodnie z art.106 ust.1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art.15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust.2, 4 i 5 oraz art.119 ust.10 i art.120 ust.16. Podatnicy ci, zgodnie z art.106, ust.4 ustawy o VAT nie mają obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. W tym przypadku obowiązek wystawienia faktury uzależniony został od zgłoszenia żądania nabywcy.

Korzystając z delegacji ustawowej, określonej w art.106, ust.8 ustawy o VAT, Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz.971) określił w rozdziale 4 szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT. Przepis § 16 ust.1 w/w rozporządzenia stanowi, iż fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi z zastrzeżeniem § 17 i § 18 tj. przypadków otrzymania zaliczki, umowy komisu i innego od ustawowego określenia momentu powstania obowiązku podatkowego.

Zwrócić należy jednak uwagę na art.87 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, który nakłada na podatników prowadzących działalność gospodarczą obowiązek wystawienia rachunku potwierdzającego dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi, na żądanie kupującego. Żądanie takie pod adresem sprzedawcy rodzi obowiązek wystawienia rachunku (w przypadku podatników podatku VAT faktury), jeżeli zostało zgłoszone do 3 miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Wystawienie rachunku następuje wówczas w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia żądania, zgodnie z art.87 § 3 ustawy Ordynacja podatkowa. Zgodnie z art.87 § 4 podatnik nie ma obowiązku wystawienia rachunku jeżeli żądanie takie zostało zgłoszone po upływie 3 miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Zarówno przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, jak również ustawy Ordynacja podatkowa nie wskazują ostatecznego terminu, obligującego podatników do wystawiania faktur osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej, na ich żądanie.Jeżeli więc odbiorca świadczonych przez Pana usług internetowych zażąda wystawienia faktury, po upływie 3 miesięcy od dnia wykonania usługi, nie ma przeciwwskazań do jej wystawienia, nie mniej jednak zależy to wyłącznie od woli sprzedającego.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego, bądź zmiana przepisów może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika.

Stosownie do treści art.14b §1 Ordynacji podatkowej interpretacja o której mowa w art.14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14b §2 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj