Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bytomiu
IPD2/005/I/5493/3/2005
z 24 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IPD2/005/I/5493/3/2005
Data
2005.03.24



Autor
Urząd Skarbowy w Bytomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zakres przedmiotowy i podmiotowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
brak prawa do odliczenia
dokumentowanie wydatków
dowód poniesienia wydatku
fundusz remontowy
spadkobiercy


Pytanie podatnika
Czy spadkobierca w zeznaniu podatkowym za 2004 rok może odliczyć od podatku wpłaty na fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej, nie posiadając jeszcze tytułu prawnego do nabytego lokalu mieszkalnego oraz dokumentując wydatki imiennymi dowodami wpłat na których figuruje imię i nazwisko spadkodawcy?


W testamencie z 1999 r. zapisano podatnikowi w spadku spółdzielcze, własnościowe mieszkanie. Po śmierci spadkodawcy, która nastąpiła w grudniu 2003 r., spadkobierca jeszcze na nazwisko spadkodawcy dokonywał wpłat na fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej. Postanowieniem Sądu Rejonowego z lipca 2004 r. stwierdzono, że na podstawie testamentu notarialnego z 1999 r. spadkobierca nabył prawo do spadku, natomiast przydział na ww. mieszkanie otrzymał we wrześniu 2004 r., a wpłat na fundusz remontowy spółdzielni dokonywał na swoje nazwisko począwszy od października 2004 roku.

Podatnik uważa, że ma prawo do odliczenia od podatku wszystkich wpłat na fundusz remontowy, dokonanych w okresie od stycznia do września 2004 r.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw ( Dz. U. z 2003 r. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) wydatki, od których mowa w art. 27 a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osob fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004 - 2005 na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów, podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

Zgodnie z art. 27 a ust. 6 pkt 1 tej ustawy wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie z tym, że wysokość wydatków na cele wymienione w ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. d ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty.

Aby skorzystać z ulgi z tytułu wydatków poniesionych na remont konieczne jest spełnienie dwóch warunków tj.:

- posiadanie tytułu prawnego do zajmowanego lokalu,

- poniesienie wydatków na cele mieszkaniowe, określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Poniesienie wydatków należy udokumentować dowodem wpłaty.

Zgodnie z art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Pomimo, że zgodnie z art. 925 KC spadkodawca nabywa spadek z mocy prawa z chwilą otwarcia spadku sąd w interesie spadkodawcy - musi stwierdzić kto jest spadkobiercą. Do stwierdzenia takiego dochodzi w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku.

Wobec powyższego za okres od stycznia 2004 r. do września 2004 r. podatnik (spadkobierca) nie może skorzystać z odliczenia od podatku poniesionych wydatków, ponieważ nie posiada imiennych dokumentów potwierdzających dokonanie wpłat na fundusz remontowy, wystawionych na swoje nazwisko.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj