Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD2/423/22/05/AB/1
z 12 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD2/423/22/05/AB/1
Data
2005.04.12



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
usługi ciągłe
usługi telekomunikacyjne


Pytanie podatnika
czy Spółka prawidłowo określa moment uzyskania przychodów podlegających opodatkowaniu z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych oraz z pozostałych przychodów za 2004 r.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr. 8, poz.60), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia9 lutego 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy Spółka prawidłowo określa moment uzyskania przychodów podlegających opodatkowaniu z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych oraz z pozostałych przychodów za 2004r. Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że przedmiotem działalności Spółki jest przede wszystkim świadczenie usług telekomunikacyjnych. Usługi te dotyczą w szczególności usług transmisji danych przy wykorzystaniu łączy telekomunikacyjnych dzierżawionych od innych podmiotów bądź należących do Spółki. Pozostała sprzedaż, która ma charakter marginalny dotyczy odsprzedaży składników majątku Spółki, usług podnajmu i usług biurowych. Spółka poświadcza fakt wykonania usługi fakturą VAT wystawioną w połowie miesiąca, którego dotyczą usługi lub w terminie kilku dni od końca miesiąca, w którym usługi zostały wykonane. Termin płatności określony na fakturach zazwyczaj nie pokrywa się z miesiącem, w którym usługi były świadczone. Według Strony w przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie ma art. 12 ust. 3 d ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.- zwana dale „pdop”) zgodnie z którym, datą uzyskania przychodów z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych jest termin płatności określony na fakturach potwierdzających dokonanie sprzedaży. Pozostałe przychody określane są w momencie ich faktycznego uzyskania, czyli wykazywane są w deklaracjach za miesiące, w których przychód został uzyskany.

Na podstawie art. 12 ust. 3 a ustawy o pdop za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub wykonano usługę (...), a w pozostałych przypadkach - otrzymano zapłatę za wykonane świadczenia. Wyjątek stanowi art. 12 ust. 3 d ustawy, zgodnie z którym w przypadku rozliczeń z tytułu: dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego, świadczenia usług telekomunikacyjnych, z wyjątkiem usług opłacanych za pomocą żetonów (monet) lub kart, w tym telefonicznych, usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie mają powołane wyżej przepisy. Stosownie do art. 12 ust. 3 d ustawy o pdop, w sytuacji rozliczeń z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych za datę przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, to ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę. Powyższa regulacja ma zastosowanie do dochodów uzyskanych (strat poniesionych) od dnia 01.01.2004r. Natomiast pozostałe przychody z działalności gospodarczej powinny być rozliczone na zasadach określonych w art. 12 ust. 3 a lub art. 12 ust. 3 c ustawy o pdop.
Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa)
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj