Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-4/415-3/05
z 22 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-4/415-3/05
Data
2005.03.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
najem
podstawa opodatkowania
przychody ewidencjonowane
ryczałt ewidencjonowany


Pytanie podatnika
Czy przychodem podatnika z najmu jest tylko czynsz czy także wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu, jeśli z umowy wynika, że najemca zobowiązany jest do ich ponoszenia ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w związku z wnioskiem z dnia 17.02.2005 r. - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 17.02.2005 r. wpłynął Pani wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym informuje Panią o zakresie i sposobie stosowania prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego:

Do października 2004 r. prowadziła Pani działalność gospodarczą i dodatkowo otrzymywała Pani przychody z tytułu najmu lokalu będącego Pani własnością. W związku z powyższym rozliczała się Pani z tych dwóch źródeł przychodów na zasadach ogólnych.

Od 2005 r. wybrała Pani formę ryczałtu od przychodu z tytułu najmu lokalu. Przy zgłoszeniu VAT-Z (dotyczącego zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej) widnieje adnotacja urzędu skarbowego "pozostaje podatek VAT z tyt. najmu".

Najemca zgodnie z umową najmu zobowiązany jest do opłacenia czynszu oraz do ponoszenia opłat eksploatacyjnych i świadczeń dodatkowych w wysokości określonych na rachunkach obciążających wynajmującego tj.:
1. opłaty na rzecz SM, których wysokość określa każdego m-ca faktura VAT wystawiona przez SM
2. opłat z tyt. dostawy energii elektrycznej wg wskazań licznika - f-ra VAT wystawiona przez Zakład Energetyczny
3. opłat z tyt. używania telefonu wg faktury VAT wystawionej przez TP S.A. oraz NOM
4. opłatę z tyt. korzystania z tablicy reklamowej wg faktury VAT wystawionej przez SM.

W związku z powyższym najemcy wystawia Pani tylko fakturę VAT na czynsz. Na pozostałe opłaty ponoszone przez najemcę związane z przedmiotem najmu nie wystawia Pani żadnych dowodów księgowych - przekazując oryginały otrzymanych faktur VAT na Pani nazwisko by najemca miał na ich podstawie je opłacić.

Przedstawiła Pani swoje stanowisko w sprawie. Uważa Pani, iż przychodem Pani jako wynajmującego jest tylko czynsz. Nie są nim natomiast ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu, jeśli z umowy najmu wynika, że najemca zobowiązany jest do ich ponoszenia.

Zgodnie z przepisem art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów stosuje się przepisy art. 11 ust. 2-2b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Otrzymywany czynsz stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym generuje przychód w rozumieniu podatkowym. Jak wynika z pytania i treści umowy najmu należności za media opłacane są bezpośrednio przez najemcę na rzecz dostawców. Pani jako wynajmująca (podatniczka) nie otrzymuje żadnego świadczenia. Nie jest to również nieodpłatne świadczenie na Pani rzecz, gdyż najemca opłaca należności bezpośrednio dostawcom.

W związku z powyższym - skoro najemca bezpośrednio opłaca wystawione faktury za media - opłaty te nie powodują przysporzenia majątkowego i nie stanowią Pani przychodu, a więc przyjęte przez Panią stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

Ww. interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego.

Ponadto informuje się, że interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj