Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łańcucie
US.Ia/3/415/2-PI/05
z 14 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.Ia/3/415/2-PI/05
Data
2005.03.14



Autor
Urząd Skarbowy w Łańcucie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
odpisy amortyzacyjne
środek trwały
własny środek trwały


Pytanie podatnika
Czy amortyzacja środków trwałych sfinansowanych z własnych dochodów jest kosztem uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 15 ust. 6, art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 21.02.2005 r. przez O. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii podatku dochodowego od osób prawnych, postanawia uznać, że przedstawione przez stronę stanowisko jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 21.02.2005 r. O. złożyła w tutejszym Urzędzie wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie. Jednostka jest zakładem budżetowym gminy. Majątek otrzymała od organu założycielskiego w nieodpłatne użytkowanie. Oczyszczalnia zakupiła również środki trwałe, które sfinansowała z własnych dochodów. Środki te przyjęła do ewidencji środków trwałych i dokonuje od nich odpisów amortyzacyjnych, które zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych zalicza w koszty uzyskania przychodów. W świetle przedstawionych faktów podatnik postawił pytanie: czy amortyzacja środków trwałych sfinansowanych z własnych dochodów jest kosztem uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych. Zdaniem jednostki, powyższa amortyzacja będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów w przedmiotowym podatku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, po zapoznaniu się z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym, wyjaśnia:

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16. Na podstawie przepisu art. 16a ust. 1, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu, inne przedmioty - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą (...).

Z opisu stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, że nabyte z własnych dochodów środki trwałe stanowiące własność O. są amortyzowane zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W świetle powyższego uznać należy, iż podmiot, przy spełnieniu pozostałych warunków wynikających z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, może zaliczać przedmiotowe odpisy amortyzacyjne w koszty uzyskania przychodów.

W związku z tym tutejszy organ podatkowy potwierdza stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę we wniosku z dnia 21.02.2005 r. i stanu prawnego obowiązującego w dniu udzielenia tej interpretacji. Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jak stanowi art. 14b § 2 ww. ustawy, jest jednak wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj