Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PD/415-8/4/05
z 21 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-8/4/05
Data
2005.04.21



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
akcja
deklaracje
deputat węglowy
dochody uzyskiwane za granicą
opodatkowanie dochodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
sprzedaż akcji
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy podatnik w latach 2003 i 2004 w trakcie roku podatkowego miał obowiązek składania miesięcznych deklaracji podatkowych i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w związku z osiąganymi w trakcie roku podatkowego przychodami z odpłatnego zbycia papierów wartościowych notowanych na giełdach zagranicznych oraz dywidendami otrzymywanymi w związku z posiadaniem takich papierów wartościowych ?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 216, 217 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 / Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 14.02.2005 r., który wpłynął do tut. organu podatkowego w dniu 16.02.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej obowiązku składania miesięcznych deklaracji podatkowych i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w związku z osiąganymi w trakcie 2003 i 2004 roku przychodami z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych notowanych na giełdach zagranicznych oraz dywidend jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E


W dniu 16.02.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej obowiązku składania w latach 2003-2004 miesięcznych deklaracji podatkowych i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od dochodów ze sprzedaży akcji zagranicznych i dywidend otrzymanych z Niemiec.
Jak stanowi art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz /prezydent miasta/, starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta maja obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco :
Podatnik, posiadający w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy oraz nie prowadzący działalności gospodarczej, w latach 2003 - 2004 otrzymywał z Niemiec dywidendy wypłacane z tytułu posiadanych przez niego akcji zagranicznych oraz uzyskiwał dochody z tytułu zbycia akcji na giełdzie we Frankfurcie.
Pytanie podatnika :
Czy podatnik w latach 2003 i 2004 w trakcie roku podatkowego miał obowiązek składania miesięcznych deklaracji podatkowych i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w związku z osiąganymi w trakcie roku podatkowego przychodami z odpłatnego zbycia papierów wartościowych notowanych na giełdach zagranicznych oraz dywidendami otrzymywanymi w związku z posiadaniem takich papierów wartościowych ...
Stanowisko podatnika :
Zdaniem podatnika w stanie prawnym obowiązującym w roku 2003 i 2004 obowiązek samodzielnego obliczenia i wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w przypadku dochodów uzyskiwanych z zagranicy dotyczy tylko tych podatników, którzy osiągają dochody bez pośrednictwa płatników ze stosunku pracy z zagranicy, z emerytur i rent z zagranicy, bądź tytułów określonych w art.13 pkt 2,4 i 6-9 w/w ustawy o podatku dochodowym. Zatem podatnik jako osoba uzyskująca z zagranicy jedynie przychody z tytułu odpłatnego zbycia akcji oraz dywidendy nie jest zobowiązany z tego tytułu do wpłaty zaliczek oraz składania deklaracji zaliczkowych w trakcie roku podatkowego.

Analizując stan faktyczny w świetle obowiązujących przepisów, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie informuje :
Obowiązek składania deklaracji na zaliczki miesięczne na podatek dochodowy regulują przepisy art.44 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz.U. z 2000 r. Nr 14,poz.176 ze zm./.
W stanie prawnym obowiązującym w 2003 roku zgodnie z art.44 ust.8 ustawy o podatku dochodowym , podatnicy osiągający dochody :
- z odpłatnego zbycia udziałów, akcji , obligacji lub innych papierów wartościowych, z zastrzeżeniem art.52 pkt. 1 - byli obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne , w wysokości 19 % dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania podatkowego.
W terminach płatności zaliczek, podatnicy byli obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje PIT-13.

Powyższy przepis nie dotyczył dochodów ze zbycia akcji i innych papierów wartościowych, osiąganych za granicą. Nie było też obowiązku wpłaty zaliczek od dochodów z zagranicznych dywidend.
Wg stanu prawnego obowiązującego w 2004 roku, obowiązek składania deklaracji i wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od dochodów z zagranicy określa art.44 ust.1a cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i dotyczy podatników osiągających dochody bez pośrednictwa płatnika ze stosunku pracy za granicą, z emerytur i rent z zagranicy. Podatnik jako osoba uzyskująca z zagranicy jedynie przychody z tytułu odpłatnego zbycia akcji oraz dywidendy nie jest zobowiązany z tego tytułu do wpłaty zaliczek oraz składania deklaracji zaliczkowych w trakcie roku podatkowego. Zatem przedstawione stanowisko Pana w tej kwestii jest prawidłowe.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art.14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje na podstawie art.236 § 2 pkt.1 Ordynacji podatkowej prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 7 dni od daty doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie w znakach skarbowych zgodnie z art.1 ust.1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 09.09.2000 r. o opłacie skarbowej / Dz.U. Nr 86, poz.960 ze zm./.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj