Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PD/415-8/3/05
z 21 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-8/3/05
Data
2005.04.21



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
podatek dochodowy od osób fizycznych
rozliczanie straty
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Czy do 31 grudnia 2004 r. z uwagi na fakt, iż dywidendy z zagranicy oraz przychody z tytułu odpłatnego zbycia zagranicznych papierów wartościowych zaliczane są do tego samego źródła przychodów, straty z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych mogą być pokryte dochodami z tytułu otrzymywanych dywidend zagranicznych ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, 217 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 / Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 14.02.2005 r., który wpłynął do tut. organu podatkowego w dniu 16.02.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej pokrywania strat poniesionych do 31.12.2004 r. z tytułu odpłatnego zbycia zagranicznych papierów wartościowych dochodami otrzymanymi w 2004 roku z dywidend zagranicznych / jako przychodów z kapitałów pieniężnych/ jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 16.02.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie pokrywania strat poniesionych do 31 grudnia 2004 r. z tytułu odpłatnego zbycia akcji zagranicznych , dochodami otrzymanymi z dywidend zagranicznych.
Jak stanowi art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz /prezydent miasta/, starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta maja obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco :
Podatnik, posiadający w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy oraz nie prowadzący działalności gospodarczej, w latach 2003 - 2004 otrzymywał z Niemiec dywidendy wypłacane z tytułu posiadanych przez niego akcji zagranicznych oraz zbył akcje zagraniczne na giełdzie we Frankfurcie. Przedmiotowe operacje były dokonywane w ramach jednego rachunku papierów wartościowych podatnika, prowadzonego przez zagraniczne biuro maklerskie.
Pytanie podatnika :
Czy do 31 grudnia 2004 r. z uwagi na fakt, iż dywidendy z zagranicy oraz przychody z tytułu odpłatnego zbycia zagranicznych papierów wartościowych zaliczane są do tego samego źródła przychodów, straty z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych mogą być pokryte dochodami z tytułu otrzymywanych dywidend zagranicznych ?
Stanowisko podatnika :
Podatnik po obliczeniu dochodu/ straty/ uzyskanego w danym roku podatkowym z tytułu zbycia akcji zagranicznych powinien dodać do uzyskanego dochodu/ straty przychody uzyskane z tytułu dywidend /postawionych do jego dyspozycji w tym samym roku podatkowym i w ten sposób obliczyć dochód/stratę ze źródła przychodów jakim są przychody z kapitałów pieniężnych. Tak obliczona strata / w przypadku jej wystąpienia/ podlega rozliczeniu w drodze obniżenia dochodu uzyskanego z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 % kwoty tej straty.

Dokonując oceny stanu faktycznego w świetle obowiązujących przepisów, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie informuje.
Jednym ze źródeł przychodów wymienionych w art.10 ust.1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm./ są kapitały pieniężne i prawa majątkowe.
Z kolei w art.17 ust.1 cytowanej ustawy wymienione zostały rodzaje dochodów z kapitałów pieniężnych, w tym : w punkcie 4 dywidendy i inne przychody z udziału w zyskach osób prawnych ,natomiast w punkcie 6 i 10 przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.

Dochodem z odpłatnego zbycia papierów wartościowych jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów różnica jest stratą z tego źródła przychodów.
Przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych jak i dywidendy należą do tego samego rodzaju przychodów z kapitałów pieniężnych, zatem w przypadku wystąpienia straty z odpłatnego zbycia zagranicznych papierów wartościowych za 2004 r. dochód z zagranicznych dywidend może być obniżony o wysokość tej straty.

W myśl przepisów art.9 ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych " o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym, że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 % kwoty tej straty.
Powyższy przepis zgodnie z ust.6 art.9 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2004 r., ma zastosowanie do strat z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, papierów wartościowych, w tym z odpłatnego zbycia pożyczonych papierów wartościowych / sprzedaż krótka/, oraz z tytułu objęcia udziałów /akcji / w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art.14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje na podstawie art.236 § 2 pkt.1 Ordynacji podatkowej prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 7 dni od daty doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie w znakach skarbowych zgodnie z art.1 ust.1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 09.09.2000 r. o opłacie skarbowej / Dz.U. Nr 86, poz.960 ze zm./.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj