Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PDF/415-0007/05
z 22 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF/415-0007/05
Data
2005.02.22



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
ryczałt ewidencjonowany
usługi świadczone na rzecz pracodawcy


Pytanie podatnika
Czy podatnik zatrudniony na umowę o pracę w charakterze kierowcy – magazyniera i jednocześnie świadczący na rzecz obecnego pracodawcy usługi sprzątania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej może rozliczać się z tej działalności w formie ryczałtu?


Postanowienie

Działając na podstawie art 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, iż stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 20 stycznia 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości rozliczania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w 2005 r., w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę i świadczenia usług sprzątania na rzecz obecnego pracodawcy w ramach działalności gospodarczej rozpoczętej w 2004 r., jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 21 stycznia 2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z opisu stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie wynika, że:

  • w 2005r. jest Pan zatrudniony na podstawie umowy o pracę w charakterze kierowcy – magazyniera i wykonuje Pan czynności polegające na przewozie towarów samochodem ciężarowym oraz załadunku i rozładunku towarów w magazynie. Dodatkowo dla obecnego pracodawcy świadczy Pan – w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej na własne nazwisko – usługi polegające na sprzątaniu obiektu jego przedsiębiorstwa,
  • obecnie rozlicza się Pan w formie ryczałtu według stawki 8,5%.

W piśmie z dnia 20.01.2005r. podał Pan, że pierwszy przychód z prowadzenia działalności uzyskano w 2004 r.

W złożonym wniosku zwrócił się Pan z zapytaniem: "czy będąc zatrudnionym na umowę o pracę i jednocześnie prowadząc działalność gospodarczą, świadcząc między innymi usługi dla obecnego pracodawcy, mogę rozliczać się w formie ryczałtu..."

Wg Pana opinii, świadczenie usług na rzecz obecnego pracodawcy nie wyłącza z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjionowanych w 2005 r., ponieważ czynności wykonywane w ramach stosunku pracy u obecnego pracodawcy nie wchodzą w zakres przedmiotowy usług wykonywanych w ramach prowadzonej działaności gospodarczej.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 6 i ust. 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników, rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki. Jeżeli podatnicy wymienieni w ust. 1 pkt 6 nie zamierzają wykonywać działalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców, mogą do dnia rozpoczęcia działalności, o którym mowa w art. 7, zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika o korzystaniu z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku gdy podatnik lub spółka dokona sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, traci prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Powołane wyżej przepisy art. 8 ust. 1 pkt 6 oraz ust. 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. stosuje się do podatników rozpoczynających działalność gospodarczą, którzy w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy wykonywali w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika.

Biorąc pod uwagę, iż w 2005 r. nie rozpoczął Pan działalności gospodarczej a dodatkowo, że czynności wynikające ze stosunku pracy nie wchodzą w zakres wykonywanej przez Pana działalności gospodarczej, fakt uzyskania przez Pana przychodów ze świadczenia usług na rzecz obecnego pracodawcy nie wyłącza z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w 2005 r. Zatem stanowisko podatnika w sprawie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan prawny aktualny w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

W przypadku zmiany przepisów podatkowych mających zastosowanie w przedmiotowej sprawie niniejsza interpretacja stanie się nieaktualna.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej – 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj