Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
PM/232/UK/05
z 4 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM/232/UK/05
Data
2005.05.04



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek od spadków i darowizn


Słowa kluczowe
darowizna
składka członkowska


Pytanie podatnika
Czy przeznaczenie przychodu ze składek członkowskich na rzecz zbiorowego ubezpieczenia na życie członków Izby rodzi zobowiąznie podatowe w zakresie podatku od spadków i darowizn


Pismem z dnia 04.03.2005 r.( data wpływu 10.03.2005 r.) Izba zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego , przedstawiając następujący stan faktyczny : Izba jest samorzadem zawodowym , koszty działalności pokrywa wyłącznie ze składek członowskich , nie prowadzi działalności gospodarczej. Na rzecz zbiorowego ubezpieczenia na życie członków Izby przeznaczone są przychody ze składek członkowskich.

Formułując pytanie , czy przeznaczenie przychodu ze składek członkowskich na rzecz zbiorowego ubezpieczenia na zycie członków Izby rodzi zobowiązanie podatkowe w zakresie podatków od spadków i darowizn , Izba przedstawiła własne stanowisko w sprawie , stwierdzając , że zdaniem Izby uiszczenie przez Izbę składek na ubezpieczenie na zycie członków Izby podlega podatkowi od spadków i darowizn , o ile wysokość składki w ciągu 5 lat przekroczy kwotę 4902,00 zł

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku , mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny , postanawia udzielić następującej interpretacji co do zakresu sposobu zastosowania prawa podatkowego : Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku ( art. 888 K.c.). Przeznaczenie przychodów ze składek członkowskich na rzecz zbiorowego ubezpieczenia na życie członków Izby w ocenie organu podatowego jest darowizną. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn ( tekst jednolity z 2004r. Dz. U. Nr 142 , poz. 1514 ) nabycie tytułem darowizny przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących sie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlega podatkowi od spadków i darowizn. Opodatkowaniu podlega nabycie prze nabywcę , od jednej osoby , własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczjacej 4902,00 zł , jeśli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej. Jeżeli nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz , do wartości rzeczy i praw majatkowych ostatnio nabytych dolicza sie wartość rzeczy i praw majątowych nabytych od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzajacych rok , w kórym nastąpiło ostatnie nabycie ( art. 9 wyżej powołanej ustawy o podatku od spadków i darowizn ) .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj