Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
PM.IV-1/PCC-274/DR/05
z 4 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM.IV-1/PCC-274/DR/05
Data
2005.05.04



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
opodatkowanie
pożyczka
przelew wierzytelności
spółka kapitałowa


Pytanie podatnika
Czy opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega umowa pożyczki, zawarta między spółką kapitałową (biorący pożyczkę) a wspólnikiem tejże spółki (dającym pożyczkę) w sytuacji, w której wspólnik nie mogąc przenieść na własność jednej z rat pożyczki oferuje spółce przelew wierzytelności, której treścią jest zapłata kwoty pieniężnej odpowiadającej wartości raty, a w pozostałym zakresie obowiązki stron pozostają bez zmian?


Pismem z dnia 5 kwietnia 2005r. podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Została zawarta umowa pożyczki pomiędzy spółką kapitałową (biorącą pożyczkę) a wspólnikiem tejże spółki (dającym pożyczkę). W związku ze zmianą sytuacji materialnej pożyczkodawca zaoferował Spółce zamiast zapłaty drugiej raty, przeniesienie własności wierzytelności w tej samej wysokości co rata.

W związku z powyższym Spółka zadała pytanie : Czy opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega umowa pożyczki, zawarta między spółką kapitałową (biorący pożyczkę) a wspólnikiem tejże spółki (dającym pożyczkę) w sytuacji, w której wspólnik nie mogąc przenieść na własność jednej z rat pożyczki oferuje spółce przelew wierzytelności, której treścią jest zapłata kwoty pieniężnej odpowiadającej wartości raty, a w pozostałym zakresie obowiązki stron pozostają bez zmian?

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Spółka stwierdziła , iż pożyczka zwolniona jest od podatku od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 9 pkt 10 lit. h ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Spełnienie innego świadczenia niż pierwotne (na podstawie art. 453 K.c.) nie powoduje zmiany treści czynności prawnej. Przedmiotowa w sprawie umowa pożyczki nie może być więc kwalifikowana jako inna czynność niż umowa pożyczki. Spełnienie innego świadczenia nie powoduje ani powstania obowiązku podatkowego, ani upadku zwolnienia. Zwolnienie ma bowiem charakter podmiotowy i spełnienie innego świadczenia nie powoduje zmiany umowy.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza, iż stanowisko podatnika jest prawidłowe. Kodeks cywilny w art. 720 określa istotę umowy pożyczki, która to zgodnie z art. 1 ust.1 pkt 1 lit.b ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. nr 41 poz.399) podlega podatkowi. Jednak w przypadku gdy pożyczki udziela wspólnik spółce kapitałowej, umowa ta podlega zwolnieniu na podstawie art. 9 pkt 10 lit.h w/w ustawy. W sytuacji gdy pożyczkodawca oferuje zmianę spełnienia swojego świadczenia w ten sposób, że w miejsce drugiej raty kwoty pieniężnej dokona przelewu wierzytelności w tej samej wysokości, to ta okoliczność nie ma wpływu na zmianę kwalifikacji tej umowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj